Boswellia Serrata

Boswellia Serrata – Kadidlovník Pilovitý

Pro každého, kdo hledá nové a vzrušující přírodní léčebné prostředky se v posledních letech stala velmi populární Boswellia serrata. Před zařazením tohoto bylinného léčiva do svého života je však důležité pochopit zdroj, použití této byliny a potenciální zdravotní výhody, které představuje.

Co je Boswellia serrata (Kadidlovník pílovitý)?

Boswellia serrata není jen název byliny, ale především středně velký strom původem z Indie a části Pákistánu, který dorůstá do výšky 3 8 metrů. Také se s ním můžete setkat i pod názvy salai nebo shallaki. Pro lékařské účely se využívá extrakt z její unikátní pryskyřice, kterou produkuje. po tisíciletí je pryskyřice stromu používána jako aromatické kadidlo ke zmírnění depresí a úzkostí. Boswellia serrata patří mezi legendární byliny v ayurvédské medicíně, protože se spojuje se silnými protizánětlivými vlastnostmi a širokou škálou dalších zdravotních výhod.

Pryskyřice se odebírá když strom dosáhne 8-10 let. Pěstitel musí úmyslně otevřít kůru stromu a pryskyřici zachycuje do speciálních bambusových košů. Následně se nechá ztvrdnout a zpracovává se na různé výživové doplňky, nápoje, kosmetiku a mýdla, které mají vysokou účinnost a svým pravidelným uživatelům přinášejí znamenité zdravotní výhody. Tyto výrobky již dnes běžně můžete dostat v prodejnách se zdravou výživou, přírodními doplňky stravy, bio obchodech nebo u vyškolených bylinkářů a do konce i v lékárnách. Boswellia serrata je bohatým zdrojem kyseliny boswellové, jakož i různých typů terpenů, které mají celou řadu vynikajících účinků na organismus.

Boswellia serrata a její výhody

Mezi některé z hlavních výhodBoswellia serratapatří její schopnost uklidnit příznaky artritidy, snižuje záněty, preventivně působí na autoimunitní onemocnění, snižuje postup rakoviny, urychluje hojení ran, zvyšuje hustotu svalové hmoty, preventivně působí proti bolesti hlavy a podporuje zdraví pokožky.

12 základních výhod Boswellie serrata:

 • Artritída
 • Hojení ran
 • Imunitní systém
 • Rakovina
 • Autoimunitní onemocnění
 • Zdraví pokožky
 • Bolest hlavy
 • Stres
 • Svaly
 • Trávení
 • Hormonální rovnováha
 • Analgetické schopnosti

Artritída

Artritida koleno DiatomPlus img

Snad mezi nejznámější zdravotní výhody Boswellie patří její pozitivní vliv na klouby, kosti a zánětlivé stavy, jako je osteoartritida. Četné studie spojují pravidelné užívání této rostliny s inhibicí určitých zánětlivých enzymů v těle, včetně cytokinů, které mohou způsobovat bolest kloubů a nepohodlí. Pro lidi trpící artritidou a jinými zánětlivými problémy může každodenní užívání Boswellie zlepšit kvalitu života a uklidnit většinu souvisejících bolestí.

Hojení ran

V tradiční ayurvédské medicíně se Boswellia Serrata používá k léčení vnitřních i vnějších ran a onemocnění.
 1. Perorální : užívání v podobě doplňku stravy nebo nápoje, může urychlit čas zotavení při vážnějších poraněních nebo dlouhodobějších onemocněních.
 2. Lokální : aplikace přímo na poraněné místo je schopná stimulovat ránu čímž urychluje její hojení a zároveň ji chrání před infekcemi.

Imunitní systém

Jedním z posledních a nedávných objevů týkajících se této byliny je její pozitivní účinek na lymfocytů a Tbuňky v těle. Toto jsou klíčové složky, které mohou ovlivnit dobu odezvy našeho imunitního systému. Když je Boswellie pravidelně užívaná, může optimalizovat imunitní systém, aby účinněji reagoval na cizí látky a infekční patogeny.

Rakovina

Velká pozornost se věnovala na vliv Boswellie na rakovinu v lidském těle. Na základě studií státní univerzity Rutgers v New Jersey v USA, tato bylina nezpůsobuje apoptózu (automatizovaná buněčná smrt) na rozdíl od mnoha protinádorových sloučenin a přírodních léčiv. Naopak, zabraňuje proliferaci (množení) a šíření rakovinných buněk. Tím se výrazně sníží riziko vzniku nádorů a usnadní se formální léčba rakoviny s cílem odstranit rakovinové buňky v orgánech. Je také spojena se snížením symptomů způsobených chemoterapií.

Autoimunitní onemocnění

Boswellia Serrata posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost vůči autoimunitním onemocněním. Každodenním užíváním Boswellie můžeme napomoci snížit riziko onemocnění, jako jsou lupus, revmatoidní artritida a jiné chronické onemocnění.

Zdraví pokožky

I když je obsah živin v této bylině do určité míry omezen na své aktivní složky, konkrétně kyselinu boswellovou, pro pokožku výrazné antioxidační schopnosti. Bylina se používá v ajurvédské medicíně k léčbě zánětů a podrážděnou pokožku a je známá tím, že snižuje vzhled vrásek, stařeckých skvrn a zároveň zvyšuje elasticitu pokožky.

Bolest hlavy

bolesť hlavy

Bolest hlavy je forma zánětu, což si jen málo lidí uvědomuje, ale oteklé kapiláry v hlavě jsou hlavní příčinou bolesti hlavy a migrény. Výzkum využití této byliny na základě ayurvédské medicíny ukázal, že u většiny pacientů může rychle a konzistentně uklidnit bolest hlavy.

Stres

Neoficiální zdroje poukazují na ayurvédskou tradici, že používání této byliny jako kadidlo nebo vonná svíčka, může snížit úzkost a hladinu chronických stresových hormonů v těle. To se připisuje přítomnosti triterpenů v těle, což může ovlivnit produkci a uvolňování klíčových neurotransmiterů v našem systému.

Svalová hmota

Snížením zánětu kloubů a svalů, může Boswellia serrata umožnit sportovcům intenzivnější cvičení a zvýšenou energii. To bude mít za následek lepší metabolismus svalové tkáně a pozoruhodné zvýšení vytrvalosti při cvičení.

Trávení

Boswellia serrata je přímo spojena se snížením zánětu ve střevě, což je příčinou mnoha zažívacích potíží, od syndromu dráždivého tračníku po zácpu a žaludeční nevolnost. Odstraněním tohoto zánětu se díky kyselině boswellové může zlepšit účinnost příjmu živin a mohou se zmírnit symptomy průjmů, nadýmání a křečí, navíc riziko žaludečních vředů a jiných chronických stavů.

Hormonální rovnováha

Různé druhy kadidel, ať už ve formě éterických olejů nebo extraktů, vyvažují stav hormonů v lidském těle. To může optimalizovat metabolismus, zlepšit úroveň nálady, uvolnit stres, zlepšit procesy energetického metabolismu a snížit potíže při menstruaci.

Analgetické vlastnosti

Schopnost Boswellie tlumit a odstraňovat bolest je úzce spjata s jejím výjmečnými protizánětlivými vlastnostmi. Spolu s inhibicí uvolňování zánětlivých enzymů a sloučenin v těle také ovlivňuje spouštění receptorů bolesti v kloubech a svalech. Toto může významně zlepšit kvalitu života a adekvátně k věku, nabudit pocit mládí a zdraví, pokud se užívá v přiměřeném množství.

Použití Boswellie Serrata

Tato bylina je používána v mnoha různých formách, vzhledem k jejímu jedinečnému  zdroji a složení. Jak bylo uvedeno výše, Boswellia serrata se získává odebráním pryskyřice ze stromu a následným vysušením. Od tohoto momentu může být použita jako kadidlovník na aromatické nebo aromaterapeutické účely, ale sušená pryskyřice je také zahrnuta v různých doplňcích a výrobcích, které jsou široce dostupné.

Boswellia Serrata, vzhledem ke své jemné vůni a chuti, může být přidávána jako dochucovadlo do různých jídel a nápojů. Je také k dispozici ve formě čistého extraktu, který se používá na zdravotní účely jako přírodní léčivo.

Podává se lokálně na postižené místo, bolestivé nebo zanícené, jakož i ve zředěné formě ústní vody. Ženy často Boswellii  používají jako přísadu do kosmetiky a v tradičních náboženstvích se používá jako kadidlo.

Vedlejší účinky

Navzdory pozoruhodným zdravotním výhodám této rostliny je Boswellia serrata spojena s různými vedlejšími účinky, jako jsou gastrointestinální problémy, kožní vyrážky a potenciálně poškození jater. Je však třeba dodat, že většina těchto nežádoucích účinků se objeví jen tehdy, když se Boswellia serrata používá v extrémně vysokých koncentracích. Přiměřené užívání je vzácně spojeno s negativními vedlejšími účinky a proto je třeba vždy dodržovat doporučené dávkování.

Žaludeční problémi

Nepřiměřené dávkování Boswellia serrata může být spojeno s řadou gastrointestinálních problémů, od nadýmání a křečí po průjem a nevolnost. Při dodržování doporučeného dávkování a užívání se však těmto nepříjemným vedlejším účinkům můžeme vyhnout.

Zánět pokožky

Boswellia Serrata se používá i lokálně a je běžnou složkou v tradičních kosmetických přípravcích. U některých lidí však může způsobit podráždění a zánět kůže. Tyto typy alergických reakcí jsou relativně vzácné a můžeme jim předejít použitím malého množství Boswellie někde na pokožce, zda se vyskytnou nějaké negativní reakce.

Poškození jater

Nadměrné užívání a nedodržení doporučeného dávkování, může mít negativní vliv na funkci a zdraví jater i když i v tomto případě se jedná o vzácné případy. To se může projevit špatným řízením toxicity v těle a množstvím dalších vedlejších účinků, ale užívání doporučené denní dávky by v žádném případě nemělo játra poškodit.

Napsat komentář