Boswellia Serrata

Pro každého, kdo hledá nové a vzrušující přírodní léčebné prostředky se v posledních letech stala velmi populární Boswellie. Před zařazením tohoto bylinného léčiva do svého života je však důležité pochopit zdroj, použití této byliny a potenciální zdravotní výhody, které představuje.

Co je Boswellia serrata – Kadidlovník pílovitý?

Boswellia serrata není jen název byliny, ale především středně velký strom původem z Indie a části Pákistánu, který dorůstá do výšky 3 – 8 metrů. Také se s ním můžete setkat i pod názvy salai nebo shallaki. Pro lékařské účely se využívá extrakt z její unikátní pryskyřice, kterou produkuje. Už po tisíciletí je pryskyřice stromu používána jako aromatické kadidlo ke zmírnění depresí a úzkostí. Boswellia serrata patří mezi legendární byliny v ayurvédské medicíně, protože se spojuje se silnými protizánětlivými vlastnostmi a širokou škálou dalších zdravotních výhod.

Pryskyřice se odebírá když strom dosáhne 8-10 let. Pěstitel musí úmyslně otevřít kůru stromu a pryskyřici zachycuje do speciálních bambusových košů. Následně se nechá ztvrdnout a zpracovává se na různé výživové doplňky, nápoje, kosmetiku a mýdla, které mají vysokou účinnost a svým pravidelným uživatelům přinášejí znamenité zdravotní výhody. Tyto výrobky již dnes běžně můžete dostat v prodejnách se zdravou výživou, přírodními doplňky stravy, bio obchodech nebo u vyškolených bylinkářů a do konce i v lékárnách. Boswellia Serrata je bohatým zdrojem kyseliny boswellové, jakož i různých typů terpenů, které mají celou řadu vynikajících účinků na organismus.

Boswellia serrata a její výhody

Mezi některé z hlavních výhod Boswellie patří její schopnost uklidnit příznaky artritidy, snižuje záněty, preventivně působí na autoimunitní onemocnění, snižuje postup rakoviny, urychluje hojení ran, zvyšuje hustotu svalové hmoty, preventivně působí proti bolesti hlavy a podporuje zdraví pokožky.

12 základních výhod Boswellie serrata:

 • Artritída
 • Hojení ran
 • Imunitní systém
 • Rakovina
 • Autoimunitní onemocnění
 • Zdraví pokožky
 • Bolest hlavy
 • Stres
 • Svaly
 • Trávení
 • Hormonální rovnováha
 • Analgetické schopnosti

Artritída

Artritida

Snad mezi nejznámější zdravotní výhody Boswellie patří její pozitivní vliv na klouby, kosti a zánětlivé stavy, jako je osteoartritida. Četné studie spojují pravidelné užívání této rostliny s inhibicí určitých zánětlivých enzymů v těle, včetně cytokinů, které mohou způsobovat bolest kloubů a nepohodlí. Pro lidi trpící artritidou a jinými zánětlivými problémy může každodenní užívání Boswellie zlepšit kvalitu života a uklidnit většinu souvisejících bolestí.

Hojení ran

V tradiční ayurvédské medicíně se Boswellia Serrata používá k léčení vnitřních i vnějších ran a onemocnění.

Perorální: užívání v podobě doplňku stravy nebo nápoje, může urychlit čas zotavení při vážnějších poraněních nebo dlouhodobějších onemocněních.

Lokální: aplikace přímo na poraněné místo je schopná stimulovat ránu čímž urychluje její hojení a zároveň ji chrání před infekcemi.

Imunitní systém

Jedním z posledních a nedávných objevů týkajících se této byliny je její pozitivní účinek na lymfocytů a T–buňky v těle. Toto jsou klíčové složky, které mohou ovlivnit dobu odezvy našeho imunitního systému. Když je Boswellie pravidelně užívaná, může optimalizovat imunitní systém, aby účinněji reagoval na cizí látky a infekční patogeny.

Rakovina

Velká pozornost se věnovala na vliv Boswellie na rakovinu v lidském těle. Na základě studií státní univerzity Rutgers v New Jersey v USA, tato bylina nezpůsobuje apoptózu (automatizovaná buněčná smrt) na rozdíl od mnoha protinádorových sloučenin a přírodních léčiv. Naopak, zabraňuje proliferaci (množení) a šíření rakovinných buněk. Tím se výrazně sníží riziko vzniku nádorů a usnadní se formální léčba rakoviny s cílem odstranit rakovinové buňky v orgánech. Je také spojena se snížením symptomů způsobených chemoterapií.

Autoimunitní onemocnění

Boswellia Serrata posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost vůči autoimunitním onemocněním. Každodenním užíváním Boswellie můžeme napomoci snížit riziko onemocnění, jako jsou lupus, revmatoidní artritida a jiné chronické onemocnění.

Zdraví pokožky

I když je obsah živin v této bylině do určité míry omezen na své aktivní složky, konkrétně kyselinu boswellovou, má pro pokožku výrazné antioxidační schopnosti. Bylina se používá v ajurvédské medicíně k léčbě zánětů a podrážděnou pokožku a je známá tím, že snižuje vzhled vrásek, stařeckých skvrn a zároveň zvyšuje elasticitu pokožky.

Bolest hlavy

Bolest hlavy

Bolest hlavy je forma zánětu, což si jen málo lidí uvědomuje, ale oteklé kapiláry v hlavě jsou hlavní příčinou bolesti hlavy a migrény. Výzkum využití této byliny na základě ayurvédské medicíny ukázal, že u většiny pacientů může rychle a konzistentně uklidnit bolest hlavy.

Stres

Neoficiální zdroje poukazují na ayurvédskou tradici, že používání této byliny jako kadidlo nebo vonná svíčka, může snížit úzkost a hladinu chronických stresových hormonů v těle. To se připisuje přítomnosti triterpenů v těle, což může ovlivnit produkci a uvolňování klíčových neurotransmiterů v našem systému.

Svalová hmota

Snížením zánětu kloubů a svalů, může Boswellie umožnit sportovcům intenzivnější cvičení a zvýšenou energii. To bude mít za následek lepší metabolismus svalové tkáně a pozoruhodné zvýšení vytrvalosti při cvičení.

Trávení

Boswellia serrata je přímo spojena se snížením zánětu ve střevě, což je příčinou mnoha zažívacích potíží, od syndromu dráždivého tračníku až po zácpu a žaludeční nevolnost. Odstraněním tohoto zánětu se díky kyselině boswellové může zlepšit účinnost příjmu živin a mohou se zmírnit symptomy průjmů, nadýmání a křečí, navíc riziko žaludečních vředů a jiných chronických stavů.

Hormonální rovnováha

Různé druhy kadidel, ať už ve formě éterických olejů nebo extraktů, vyvažují stav hormonů v lidském těle. To může optimalizovat metabolismus, zlepšit úroveň nálady, uvolnit stres, zlepšit procesy energetického metabolismu a snížit potíže při menstruaci.

Analgetické vlastnosti

Schopnost Boswellie tlumit a odstraňovat bolest je úzce spjata s jejím výjmečnými protizánětlivými vlastnostmi. Spolu s inhibicí uvolňování zánětlivých enzymů a sloučenin v těle také ovlivňuje spouštění receptorů bolesti v kloubech a svalech. Toto může významně zlepšit kvalitu života a adekvátně k věku, nabudit pocit mládí a zdraví, pokud se užívá v přiměřeném množství.

Použití Boswellie Serrata

Tato bylina je používána v mnoha různých formách, vzhledem k jejímu jedinečnému zdroji a složení. Jak bylo uvedeno výše, Boswellia serrata se získává odebráním pryskyřice ze stromu a následným vysušením. Od tohoto momentu může být použita jako kadidlovník na aromatické nebo aromaterapeutické účely, ale sušená pryskyřice je také zahrnuta v různých doplňcích a výrobcích, které jsou široce dostupné.

Boswellia Serrata, vzhledem ke své jemné vůni a chuti, může být přidávána jako dochucovadlo do různých jídel a nápojů. Je také k dispozici ve formě čistého extraktu, který se používá na zdravotní účely jako přírodní léčivo. Podává se lokálně na postižené místo, bolestivé nebo zanícené, jakož i ve zředěné formě ústní vody. Ženy často Boswellii používají jako přísadu do kosmetiky a v tradičních náboženstvích se používá jako kadidlo.

Vedlejší účinky

Navzdory pozoruhodným zdravotním výhodám této rostliny je Boswellia serrata spojena s různými vedlejšími účinky, jako jsou gastrointestinální problémy, kožní vyrážky a potenciálně poškození jater. Je však třeba dodat, že většina těchto nežádoucích účinků se objeví jen tehdy, když se Boswellia serrata používá v extrémně vysokých koncentracích. Přiměřené užívání je vzácně spojeno s negativními vedlejšími účinky a proto je třeba vždy dodržovat doporučené dávkování.

Žaludeční problémi

Nepřiměřené dávkování Boswellie může být spojeno s řadou gastrointestinálních problémů, od nadýmání a křečí po průjem a nevolnost. Při dodržování doporučeného dávkování a užívání se však těmto nepříjemným vedlejším účinkům můžeme vyhnout.

Zánět pokožky

Boswellia Serrata se používá i lokálně a je běžnou složkou v tradičních kosmetických přípravcích. U některých lidí však může způsobit podráždění a zánět kůže. Tyto typy alergických reakcí jsou relativně vzácné a můžeme jim předejít použitím malého množství Boswellie někde na pokožce, zda se vyskytnou nějaké negativní reakce.

Poškození jater

Nadměrné užívání a nedodržení doporučeného dávkování, může mít negativní vliv na funkci a zdraví jater i když i v tomto případě se jedná o vzácné případy. To se může projevit špatným řízením toxicity v těle a množstvím dalších vedlejších účinků, ale užívání doporučené denní dávky by v žádném případě nemělo játra poškodit.

Napsat komentář