Ovocný Mix: Křemelina, Jablko, Hruška a Mango

Na tento skvostný lahodný ovocný mix budete potřebovat:

Konzistence mixu je pokaždé jiná, záleží na druhu ovoce či zeleniny, můžete zkusit 2-3 hrníčky ovoce na 1 hrníček vody a 1 lžičku křemeliny, ale každý má jinou oblíbenou hustotu nápoje, tak můžete přidat více vody nebo ovoce. Všechno spolu důkladně rozmixujte a můžete pít.

Ovocný mix se řadí mezi pokrmy, není to nápoj, ale jídlo.

Mix nekombinujte s jinými potravinami, nechte tělo hezky vstřebat všechny živiny a enzymy z tohoto opravdu výjimečného a chutného nápoje.

 

HRUŠKA

hruska

Hrušky obsahují velké množství vody až 83%, dále se vyznačují velkým obsahem vlákniny a vysokým množstvím draslíku (130 mg/100 g). Co se týče minerálního složení hrušek, obsahují dále zinek, vápník, železo, hořčík, fosfor a jód. Hruška obsahuje také kyselinu listovou, kyselinu jablečnou a kyselinu citrónovou, pektin a silice. Z vitamínů jsou to A, B1, B2, B3, B6 a C (7 mg/100 g). Také se vyznačují nízkým obsahem bílkovin a tuků a jsou bohaté na sacharidy zejména fruktózu. Díky svému nízkému glykemickému indexu, hruška je vhodná i pro diabetiky.

 

 

MANGO

mango

Mango vážící 300g poskytuje 33% doporučené denní dávky vitamínu E pro dospělého muže. Čerstvé mango patří k nejlepším zdrojům tohoto vitamínu mezi ovocnými druhy. Dále obsahuje významné množství vitamínu B1, B2, B6 a niacinu. Z minerálů je v něm nejhojněji zastoupen draslík a menší podíl má hořčík a železo. Dále obsahuje nevýživné složky, jako například. rozpustnou vlákninu (pektin), organické kyseliny (citronovou a jablečnou) a taniny.

V mangu je až 16 druhů karotenoidů důležitých pro tvorbu vitamínu A. Nejhojněji je zastoupen betakaroten. Karotenoidy jsou červené a žluté rostlinné barvivo, které se v těle mění na vitamín A a ten je důležitý pro obnovu epitelových tkání, jako pokožka nebo sliznice. Ty vystýlají vnitřní orgány. Karotenoidy jsou účinné antioxidanty, protože neutralizují volné radikály, molekuly zodpovědné za buněčné stárnutí.

Mango má diuretické (močopudné) účinky. Je poměrně bohaté na draslík, ale chudé na sodík. Doporučuje se při vysokém krevním tlaku, protože jej pomáhá regulovat. Mango je prospěšné i pro diabetiky, jeho pozitivní vliv na oběhový systém pomáhá předcházet některým komplikacím vznikajícím v důsledku této choroby. Ukázalo se také, že konzumace manga snižuje hladinu glukózy v krvi u diabetiků více, než se předpokládalo.

 

 

JABLKO

jablko

Jablka obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Jiné látky chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Zralá jablka jsou příjemným a snadno dostupným lékem na mnoho obtíží. Průjem a zácpa – zejména podporují trávení, zlepšují peristaltiku, regulují stolici (při zácpě jsou mírně projímavé, při průjmu lehce stavící). Zlepšují krevní obraz (řeší chudokrevnost) a krevní oběh, posilují práci srdce (kardiotonikum). Jsou vhodnou potravinou při cukrovce, při revmatických chorobách, problémech s ledvinami i jater. Jablka jsou také vhodná k posílení organismu a při rekonvalescenci. Mírně snižují krevní (sérový) cholesterol. Posilují nemocný a vyčerpaný organismus.

 

Napsat komentář