Ovocný Mix: Křemelina, Jablko, Hruška a Mango

Na tento skvostný lahodný nápoj budete potrebovať:

  • hrušky
  • jablká
  • mango
  • vodu (H2O)
  • kremelinu DiatomPlus.

Konzistenca mixu je zakaždým iná, záleží na druhu ovocia či zeleniny, môžete zkúsiť 2-3 hrnčeky ovocia na 1 hrnček vody a 1 lyžičku kremeliny, ale každý má inú obľúbenú hustotu nápoja, tak môžete pridať viac vody alebo ovocis. Všetko spolu dôkladne rozmixujte a môžete piť.

Ovocný mix sa radí medzi pokrmi, nie je to nápoj, ale jedlo.

Mix nekombinujte s inými potravinami, nechajte telo pekne vstrebať všetky živiny a enzýmy z tohto naozaj výnimočného a chutného nápoja.

DOBRÚ CHUŤ 🙂

HRUŠKA

hruska

Hrušky obsahujú veľké množstvo vody až 83%, ďalej sa vyznačujú veľkým obsahom vlákniny a vysokým množstvom draslíka (130 mg / 100 g). Čo sa týka minerálneho zloženia hrušiek, obsahujú ďalej zinok, vápnik, železo, horčík, fosfor a jód. Hruška obsahuje tiež kyselinu listovú, kyselinu jablčnú a kyselinu citrónovú, pektín a silice. Z vitamínov sú to A, B1, B2, B3, B6 a C (7 mg / 100 g). Tiež sa vyznačujú nízkym obsahom bielkovín a tukov a sú bohaté na sacharidy najmä fruktózu. Vďaka svojmu nízkemu glykemickému indexu je hruška vhodná aj pre diabetikov.

MANGO

mango

Mango vážiace 300g poskytuje 33% odporúčanej dennej dávky vitamínu E pre dospelého muža. Čerstvé mango patrí k najlepším zdrojom tohto vitamínu medzi ovocnými druhmi. Ďalej obsahuje významné množstvo vitamínu B1, B2, B6 a niacínu. Z minerálov je v ňom najhojnejšie zastúpený draslík a menší podiel má horčík a železo. Ďalej obsahuje nevýživné zložky, ako napr. rozpustnú vlákninu (pektín), organické kyseliny (citrónovú a jablčnú) a taníny.

V mangu je až 16 druhov karotenoidov dôležitých pre tvorbu vitamínu A. Najhojnejšie je zastúpený betakarotén. Karotenoidy sú červené a žlté rastlinné farbivo, ktoré sa v tele mení na vitamín A. Ten je dôležitý na obnovu epitelových tkanív, ako napr. pokožky a slizníc, ktoré vystielajú vnútorné orgány. Karotenoidy sú účinné antioxidanty, pretože neutralizujú voľné radikály, molekuly zodpovedné za bunkové starnutie.

Mango má diuretické (močopudné) účinky. Je pomerne bohaté na draslík, ale chudobné na sodík. Odporúča sa pri vysokom krvnom tlaku, pretože ho pomáha regulovať.

Mango je prospešné aj pre diabetikov, jeho pozitívny vplyv na obehový systém pomáha predchádzať niektorým komplikáciám vznikajúcim v dôsledku tejto choroby. Ukázalo sa tiež, že konzumácia manga znižuje hladinu glukózy v krvi u diabetikov viac, než sa predpokladalo.

JABLKO

jablko

Jablká obsahujú vitamín C a rad antioxidantov, ktoré chránia DNA v ľudských bunkách a znižujú tak riziko vzniku rakoviny, podobne ako množstvo vlákniny. Iné látky chránia mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Zrelé jablká sú príjemným a ľahko dostupným liekom na mnoho ťažkostí. Hnačka a zápcha – najmä podporujú trávenie, zlepšujú peristaltiku, regulujú stolicu (pri zápche sú mierne laxatívne, pri hnačke ľahko staviace). Zlepšujú krvný obraz (riešia chudokrvnosť) a krvný obeh, posilňujú prácu srdca (kardiotonikum). Sú vhodnou potravinou pri cukrovke, pri reumatických chorobách, problémoch s obličkami aj pečene. Jablká sú tiež vhodné k posilneniu organizmu a pri rekonvalescencii. Mierne znižujú krvný (sérový) cholesterol. Posilňujú chorý a vyčerpaný organizmus.

Na tento recept doporučujeme kremelinu DiatomPlus.

Mohlo by vás zaujímať