Mumio – Shilajit: 10 výhod a použití

Mumio – Shilajit, také nazývané minerální smůla, je výsledkem dlouhého procesu rozkladu rostlinné hmoty a minerálů. Je to lepkavá, černá látka podobná dehtu, která pochází z hornin ve vysokých horských pásmech.

Mumio bylo tradičně získáváno v Indii a Tibetu, i když se nyní nachází v mnoha dalších zemích.
Mumio se používá v tradiční indické ajurvédské medicíně po staletí a sloučeniny v něm se zdají být prospěšné pro mnoho onemocnění. V tomto článku se dozvíte o výhodách a možných vedlejších účincích této přirozeně se vyskytující látky ve vysokohorských oblastech.

Deset potenciálních výhod shilajitu

Při správném použití může mít mumio pro tělo několik výhod. To může být částečně způsobeno vysokou koncentrací fulvových a huminových kyselin a také mnoha minerálů.

1. Funkce mozku

Četné sloučeniny nalezené v mumiu mohou být užitečné pro mozkové funkce a mohou dokonce pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.
Studie v International Journal of Alzheimer’s DiseaseTrusted Source poznamenala, že shilajit se tradičně používá pro dlouhověkost a zpomalení stárnutí. Sloučeniny v něm mohou pomoci kontrolovat kognitivní poruchy, jako je Alzheimerova choroba.
Výzkumníci očekávají, že shilajit bude mít vliv na prevenci kognitivních poruch, ale k prozkoumání těchto možností je zapotřebí více výzkumu.

2. Stárnutí

Jedna studie zjistila, že kyselina fulvová, jedna z klíčových sloučenin mumia, působí jako antioxidant a protizánětlivá sloučenina. Jako takový může pomoci snížit volné radikály a poškození buněk v těle, což jsou dva klíčové faktory stárnutí.
Každodenní suplementace mumia může u některých lidí přispět k celkové vitalitě a zpomalení procesu stárnutí.

3. Anémie

Anémie se vyvíjí, když krev nemá dostatek zdravých buněk nebo hemoglobinu. Existuje mnoho příčin anémie, včetně nedostatku železa. Anémie z nedostatku železa může v těle způsobit řadu příznaků, včetně:

  • nepravidelný srdeční tep
  • únava a slabost
  • studené ruce a nohy
  • bolest hlavy

Mumio obsahuje vysoké hladiny huminové kyseliny a železa, což může být užitečné při léčbě anémie z nedostatku železa. Před užíváním doplňků je však důležité prozkoumat tuto možnost s lékařem.

4. Antivirotikum

Široká škála minerálů a sloučenin nalezených v mumiu může také pomoci v boji proti virům. Výzkumná studie poznamenala, že mumio by mohl bojovat a zabíjet mnoho různých virů v izolovaných prostředích, včetně některých herpetických virů. Výzkumníci poznamenali, že i když se zdá, že je účinný, je zapotřebí více studií provedených s živými subjekty, aby tato tvrzení podpořila.

5. Chronická únava

mumio-diatomplus-img2

Studie z roku 2012 publikovaná v Journal of Ethnopharmacology zjistila, že mumio pomohlo snížit příznaky chronického únavového syndromu u testovaných subjektů. Výzkumníci poznamenali, že mumio může pomoci zlepšit buněčné funkce v těle, což znamená, že může snížit únavu u zdroje problému a přirozeně zvýšit hladinu energie.

6. Výšková nemoc

Jedním z tvrzení tradičních praktiků je, že mumio může pomoci zmírnit výškovou nemoc. Změny tlaku ve vysokých nadmořských výškách mohou některé lidi velmi ovlivnit. Příznaky výškové nemoci sahají od tělesné bolesti a únavy až po přetížení plic a nedostatek kyslíku v mozku.

Mumio je komplexní látka, která obsahuje více než 80 různých minerálů, dále kyselinu fulvovou a kyselinu huminovou. Vzhledem k tomuto širokému spektru prospěšných složek se předpokládá, že shilajit pomáhá snížit mnoho příznaků výškové nemoci.Může pomoci zlepšit kognitivní procesy mozku, posílit imunitní systém a snížit zánět, což vše může zmírnit výškovou nemoc.

7. Rakovina jater

Mumio také slibuje v boji proti určitým typům rakovinných buněk. Jedna studie zjistila, že mumio pomohlo vynutit destrukci rakovinných buněk v játrech To také zastavilo množení těchto rakovinných buněk. Vědci poznamenali, že jejich výsledky ukazují, že shilajit má protirakovinný účinek, ale je zapotřebí více studií.

8. Zdraví srdce

Mumio může také chránit srdce a zlepšit zdraví srdce. Nedávná studie na krysách zaznamenala ochranné účinky mumia na srdce.
Zvířata, která byla léčena mumiem před poškozením srdce, měla menší poškození srdce než zvířata, kterým nebylo mumio podáváno.
Je důležité si uvědomit, že mumio může v některých případech snížit krevní tlak a neměl by jej užívat nikdo, kdo má aktivní srdeční onemocnění.

9. Obezita

Nošení váhy navíc může unavovat svaly a zatěžovat kosti. Studie v Journal of Medicinal FoodTrusted Source poznamenala, že lidé, kteří byli obézní, kteří užívali perorální doplněk purifikovaného mumia, reagovali na cvičení lépe než ti, kteří tak neučinili. Výzkumníci poznamenali, že mumio zřejmě aktivovalo geny v těle, které pomohly kosterním svalům rychle se adaptovat na nový trénink. To by mohlo časem znamenat menší únavu a více síly.

10. Mužská plodnost a testosteron

Mumio bylo také studováno pro zvýšení mužské plodnosti. Jedna studie podávala 60 neplodným mužům mumio dvakrát denně po dobu 90 dnů. Po testovacím období téměř polovina mužů, kteří dokončili léčbu, vykazovala zvýšení celkového počtu spermií a motility spermií, nebo kolik a jak dobře se spermie pohybují směrem k vajíčku, což jsou oba faktory mužské plodnosti. Další studie zkoumala schopnost shilajitu neboli mumia zvýšit hladinu testosteronu u zdravých dobrovolníků. Muži mezi 45 a 55 lety dostávali mumio po dobu 90 dnů. Na konci tohoto období vědci zaznamenali významné zvýšení hladiny celkového testosteronu.

Napsat komentář