Maca Peruánská

Hlavní výhody této úžasné adaptogenní byliny

Rostliny jsou silným zdrojem živin. Poskytují základní výživu vašemu tělu a mohou podporovat specifické funkce. Jednou z takových rostlin je kořen Maca.

Tato superpotravina se v některých částech světa pěstuje a používá již po staletí a pomalu si získává na popularitě po celém světě.

V tomto článku vám představíme původ Macy, některé jeho výhody a navrhneme několik způsobů (a zajímavých receptů), jak zařadit Macu do vašeho jídelníčku.

Co je kořen Maca?

Maca Peruánská kořen

Jako bezkofeinovou rostlinnou superpotravinu je těžké Macu nemilovat. Kořen Maca může nejen přispět k celkové pohodě, ale také se věří, že vyrovnává hladiny hormonů, udržuje energii a podporuje zdravé libido.

Tato všestranná adaptogenní bylina pomáhá tělu adaptovat se a vypořádat se s různými stresory, abyste mohli žít dobře vyvážený život.* A je bezpečné a snadné ji přidat do každodenní rutiny.

Maca, Lepidium meyenii, je původní andská zelenina, která se pěstuje a pěstuje jako kořenová plodina po dobu nejméně 2000 let.

Maca, která se používá jak ve výživě, tak v lékařství, roste divoce v Peru, Bolívii, Paraguayi a Argentině, ale primárně se pěstovala na vysočině peruánských And.

Přestože se Maca v posledním desetiletí stala docela populární – a zaslouženě – byla používána jako důležitá potravina již od dob inckých válečníků v Peru. Vypadá podobně jako ředkvičky nebo tuřín a kořeny mohou mít různé barvy, např. jako žlutá, fialová nebo černá.

Definování adaptogenních bylin

Výše jsme zmínili, že Maca je adaptogenní bylina, ale než budeme pokračovat, rádi bychom vysvětlili, co to znamená.

Jennifer Pottruff, DBM, DNM, DO, říká, že adaptogenní byliny (nebo adaptogeny) jsou „definovány jako látky, které podporují schopnost těla vyrovnat se s různým fyzickým a emocionálním stresem“.

Dalo by se také říci, že se jedná o rostliny s nespecifickým působením, které „vykazují normalizační vliv na tělo“.2

Adaptogenní byliny se tradičně používaly v čínské a ajurvédské medicíně a stále se používají k podpoře energetické hladiny a systému reakce na stres.

Kromě Macy existují další oblíbené adaptogenní byliny a dokonce i houby, včetně:

 • Indický ženšen
 • Houba reishi
 • Eleuthero
 • Schisandra
 • Svatý Basile
 • Ashwagandha

Americký ženšen je bylina, která má historii používání mezi domorodými Američany, zatímco Reishi a Eleuthero jsou adaptogeny používané v tradiční čínské medicíně. A konečně, bobule schizandry, bazalka posvátná a ashwagandha jsou další oblíbené adaptogeny, které mnoho lidí po celém světě využívá, aby jim pomohly vypořádat se se stresem.

V Gaia Herbs jsme zkombinovali směs šesti prospěšných adaptogenních bylin v naší každodenní receptuře Adaptogen™ – a vynechali jsme přidaná plniva, příchutě a sladidla. Jednoduše přidejte jednu čajovou lžičku jednou denně do svého nápoje, abyste si udrželi špičkový výkon.

Nyní se vraťme ke kořeni Maca, adaptogenu po ruce a mnoha výhodám, které nabízí.

Výhody kořene Maca

Kořen Maca může podporovat energii a náladu.

Prášek z kořeně macy

Bylo prokázáno, že kořen Maca poskytuje trvalou energii po celý den bez nervózního nárazu kofeinu, což vám může pomoci cítit se více vzhůru, takže se můžete soustředit na věci, na kterých záleží.

Bylo také prokázáno, že Maca pomáhá sportovcům udržet si energii. V jedné studii byly po dvou týdnech suplementace extraktem z Macy pozorovány přínosy při 40kilometrové cyklistické časovce.

Co má kořen Maca společného s náladou? Udržením pozitivní hladiny energie po celý den může Maca také pomoci zlepšit náladu.*

Kořen Maca může podporovat zdravé libido.

Kořen Maca, známý jako ceněné afrodiziakum, podporuje zdraví mužů a optimalizuje zdravý výkon. V klinických studiích bylo prokázáno, že Maca podporuje mužské reprodukční zdraví, včetně zdravého sexuálního libida a funkce, stejně jako normální funkci prostaty v mnoha věkových kategoriích a fázích života.

Ale není to výhodné jen pro muže. Ve skutečnosti článek od Harvard Health Publishing uvádí:

V MGH [Massachusetts General Hospital] jsme provedli dvě předběžné studie, které naznačují, že extrakty z kořene Maca mohou zvýšit libido, zejména u žen po menopauze.

Kořen Maca může podporovat funkci spermií.

Co se týče mužského reprodukčního zdraví, kořen Maca má další potenciální přínos — v jedné studii prokázal zlepšení funkce spermií.

V této studii provedené na krysách bylo zjištěno, že černá a žlutá Maca zvyšuje počet spermií a pohyb. Stejné výsledky byly nalezeny ve studii s devíti mužskými účastníky.

I když je třeba toto pro přesvědčivé výsledky dále prostudovat, bylo to vzrušující rané zjištění pro reprodukční zdraví mužů.*

Kořen Maca má dlouhou historii používání pro podporu ženské reprodukční funkce

kořeň macy a prášek

Jak jsme již zmínili dříve, výhody, které kořen Maca poskytuje v ložnici, nejsou vyhrazeny pouze mužům.* Tato bylina má také za to, že tonizuje ženský reprodukční systém, podporuje vzrušení a sexuální touhu a může také pomáhat s plodností.

Kořen Maca poskytuje i další výhody pro ženy v každé životní fázi. Za prvé, bylo prokázáno, že pomáhá podporovat hormonální problémy, včetně PMS, menopauzy a návalů horka.

Byla také klinicky studována na podporu vyváženého přechodu menopauzou, a to bez zvláštního ovlivnění hladin pohlavních hormonů. Studie ukázaly, že Maca může také podporovat psychické zdraví a sexuální funkce u žen po menopauze.

Kořen Maca může pomoci vyrovnat hladiny hormonů

Mnoho lidí myslí pouze na reprodukční orgány, když myslí na „hormony“. Ale pravdou je, že hormony pocházejí z endokrinních žláz po celém vašem těle.

Hormony neustále hrají roli v mnoha procesech včetně metabolismu, kognitivních funkcí, nálady a regulace hladu a žízně.

Výživou nadledvin může kořen Maca pomoci udržovat vyrovnané hladiny hormonů. Jako adaptogenní bylina podporuje normální produkci hormonů a podporuje přirozenou detoxikaci jater v těle.

Kořen Maca je superpotravina

prášek s macy

Kořen Maca je nutriční elektrárna, která poskytuje klíčové makro a mikroživiny a jedinečné rostlinné sloučeniny pro podporu aktivního lidského těla.

Pokud jde o makroživiny, suchá obsahuje 59 % sacharidů, 10,2 % bílkovin, 8,5 % vlákniny a 2,2 % lipidů.

Pokud jde o mikroživiny, je vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů, včetně vitamínu C, mědi a zinku. A ve srovnání s bílými bramborami se kořen Maca může pochlubit vyšší hladinou železa a vápníku.7 Obsahuje také všech osm esenciálních aminokyselin a spoustu fytonutrientů.

Jak začlenit Macu do vašeho jídelníčku

Jak jsme viděli, kořen je nabitý živinami a poskytuje mnoho výhod.

Dobrou zprávou je, že se nemusíte stěhovat do And, aby se tato rostlina stala součástí vašeho jídelníčku. Existuje několik jednoduchých způsobů, jak začlenit Macu do svého života.

Užívejte Macu jako doplněk stravy

Nejjednodušší způsob, jak přidat Macu do vaší stravy, je užívat jej ve formě doplňků.

Maca Peruánská DiatomPlus je čistý kořen ve veganské kapsli. Naše organické kořeny se pomalu suší na slunci podle tradičních metod, což podporuje optimální množství finálních bioaktivních sloučenin.

A na rozdíl od surového prášku Maca prošel prášek Gaia Herbs Maca želatinizací, což je metoda extrakce párou a tlakem, která transformuje aktivní složky. Výsledkem tohoto procesu je prášek Maca, který je snadněji stravitelný.

Metody želatinizace jsou v souladu se způsobem, jakým byl tento kořen tradičně konzumován domorodými obyvateli a kde se vždy před jídlem připravoval. Náš proces nezahrnuje použití želatiny, díky čemuž je tento produkt 100% veganský.

Pro podporu zdravé energie, vytrvalosti a špičkového výkonu jednoduše užívejte jednu kapsli dvakrát denně mezi jídly.

Přidejte do svých nápojů prášek z kořene Maca

smoothie s macy

Smoothies

Pokud jste fanouškem smoothie, přidejte eticky sklizený kořen peruánské Macy do svého nápoje. Přimíchejte jednu čajovou lžičku denně nebo prášek snadno vmíchejte do šťávy nebo mléka.

Jedním z našich oblíbených je proteinový shake Malina – Trojitá Čokoláda.

Malina – Trojitá Čokoláda Proteinový Shake

 • 1 šálek čerstvých nebo mražených malin
 • 1 šálek čokoládového mandlového mléka
 • 1 polévková lžíce neslazeného kakaového prášku
 • 1 mražený banán
 • 1 porce Macy Peruánské
 • 1 porce proteinového prášku (jakýkoli druh)

Při přípravě smoothie rozmixujte všechny ingredience, dokud nebude směs hladká, a poté popíjejte a užívejte si!

Teplé a studené nápoje

Abychom mohli kořenový nápoj Maca zpestřit, rádi experimentujeme se vším, od horkého latté po studené nápoje a mocktaily.

Vyzkoušejte si teplý nápoj Matcha Latte. Vše, co potřebujete, je maca prášek, voda, mléko a trochu cukru, pokud chcete.

Vařte s práškem Maca

Přidání Maca prášek do vašich nápojů není jediný způsob, jak jej začlenit do vašeho jídelníčku. Můžete s ním také kreativní vaření.

Milujeme tyto vydatné granolové tyčinky pro lahodnou snídani na cestách nebo svačinu plnou energie kdykoli během dne.

Nepečené žvýkací tyčinky Maca Granola

Maca Granola Nepečené žvýkací tyčinky

Ingredience:

1/4 šálku nasekaných ořechů
1/4 šálku ořechového másla
1 1/2 šálku rolovaného staromódního ovsa
1/2 šálku medu nebo javorového sirupu
1/4 šálku sušeného ovoce
2 lžíce chia semínek
1/4 lžičky soli
1/2 lžičky mleté ​​skořice
1 polévková lžíce prášku Maca

Příprava:
 1. Umístěte střední hrnec na střední teplotu. Přidejte všechny ingredience a dobře promíchejte, aby se spojily.
 2. Vařte za častého míchání, dokud se směs neprohřeje a důkladně nespojí.
 3. Formu na bochník vyložte pergamenem. Přeneste ovesnou směs do ošatky a pevně ji poklepejte mokrou stěrkou.
 4. Před krájením nechte úplně vychladnout nebo dejte na 2 hodiny do lednice.

Udělejte místo pro Macu

S působivým seznamem výhod může kořen Maca pomoci doplnit zdravý životní styl. Může pomoci udržet pozitivní náladu, hladinu energie a zdravé libido a tuto superpotravinu lze snadno přidat do vašeho každodenního života.

Užijte si výhody jednoduše tím, že si vezměte Maca Prášek ve všem, od guacamole a granola po smoothies a koktejly. Zdravíme vás a život plný energie, který tak rádi žijete!

Mohlo by se vám líbit

Zanechať komentár