Psyllium Husk

Psyllium DiatomPlus – mírní zánět a snižuje hladinu cholesterolu

Psyllium je rozpustná vláknina, která je obecně známá svou vlastností léčit zácpu. Ale co nám může kromě toho ještě nabídnout a zda je opravdu zdraví neškodná si řekneme níže. Čtěte dál a dozvíte se o dalších fascinujících přínosech a možných vedlejších účincích psyllia. Psyllium DiatomPlus, také známé jako jitrocel indický, Plantago ovata, indická pšenice, isapghol nebo ispaghol, je robustní bylina původem z Indie. Indie je do dnes největším producentem psylliových šupin (osemení, obal semene) na světě a my se zaměříme právě na Psyllium Husk – očištěné obaly semen.

Vláknina je více než jen regulátor

Psyllium Husk je také nezbytná pro doručení základních živin do celého těla. Nejvhodnějším způsobem, jak získat dostatek vlákniny, je konzumace obilovin, ovoce a zeleniny. Ale co když se nám nedaří přijímat dostatek vlákniny? Mnoho známých komerčních značek na trhu nabízejí různé vlákninové doplňky stravy, které jsou přecpané umělými příchutěmi, barvivy a jen oni sami vědí čím vším ještě – brr! Proč užívat produkt, který na jedné straně možná pomůže v nějakém směru a jednak negativně ovlivní vaše zdraví? ejbezpečnějším způsobem jak zajistit každodenní dostatečný přísun vlákniny, je užívat psyllium DiatomPlus, které je 100% čisté a 100% přírodní!

Psyllium má schopnost zvětšit svůj objem až 40-násobně

Psyllium DiatomPlus je jedlá rozpustná vláknina a probiotikum. Často je označováno jako objemová vláknina, protože pokud je jednou zkonzumovaná, naváže na sebe vodu z tlustého střeva, čímž zvětší svůj objem až 40-násobně. Následně podpoří jednoduché, rychlé, efektivní a zdravé vyprázdnění a vyloučení „odpadu“ z tlustého střeva. Kromě toho má pozitivní vliv na zdraví srdce a hladinu cholesterolu. Zlepšuje kontrolu glykémie u pacientů s cukrovkou a na rozdíl od stimulačních laxativ, je jemná a není návyková.

Psyllium Husk DiatomPlus v několika faktech

Plantago ovata je bylina podobná malému keři rostoucí po celém světě, ale jeho největší výskyt je v Indii a Pákistánu. Každá rostlina může produkovat až 15 000 drobných semen ukrytých v gelovém osemení (obal semene). Z rostliny se získávají vyčištěné obaly semen, které jsou známé jako psyllium a je běžně dostupné v lékárnách jako nejúčinnější přírodní projímadlo.

Vláknina obsažená v psylliu DiatomPlus, ať už rozpustná nebo nerozpustná, může pomoci s následujícími zdravotními potížemi:

 • rakovina
 • kolitida
 • zácpa
 • cukrovka
 • průjem
 • divertikulóza
 • divertikulitida
 • hemoroidy
 • onemocnění srdce
 • vysoký tlak
 • syndrom dráždivého tračníku
 • ledvinové kameny
 • obezita
 • peptický vřed
 • PMS ( Premenstruační syndrom)

5 působivých přínosů psyllia Husk

 1. PRŮJEM A ZÁNĚT
 2. CHOLESTEROL
 3. CUKR V KRVI A CUKROVKA
 4. KRVNÍ TLAK
 5. NADVÁHA A DIETA

1. ZBAVÍ PRŮJMU A ZÁNĚTU

Zácpa je velmi běžným zdravotním problémem. Chronická zácpa se nejčastěji vyskytuje u dospělých nad 60 let a podle statistik se příznaky vyskytují až u 50% obyvatel. Pro zlepšení symptomů a přirozené úlevy se doporučuje dostatečný příjem vlákniny ve formě psyllia. Psyllium se doporučuje namísto běžných projímadel vyráběných na bázi hořčíku, kterým je třeba v co největší míře vyhýbat z důvodu možné toxicity. Při kontaktu s vodou zvětší svůj objem až 40-násobně, což stimuluje střeva k rychlejšímu přechodu stolice přes trávicí trakt. Stejně bylo zjištěno, že psyllium je lepší než dokusát sodný (používá se na změkčování stolice), a má vyšší projímavé účinky. Vzhledem k tomu, že psyllium napomáhá k jednoduššímu vyprázdnění, také velmi efektivně napomáhá léčit hemoroidy. Ty jsou převážně důsledkem nedostatku vlákniny, tvrdé stolice a následné zácpy. Psyllium také pomáhá při mírné až střední průjmu. Svou schopností absorbovat významné množství vody v trávicím traktu zahustí stolici a ta pomaleji prochází systémem.

2. SNIŽUJE CHOLESTEROL

Výzkumy velmi jasně dokazují, že psyllium je terapeutickým doplňkem zdravého stravování a životního stylu pro lidi s vysokou hladinou cholesterolu. V dvojitě zaslepené placebo kontrolované paralelní studii z roku 1988 byla všem subjektům podávána obvyklá strava, která poskytovala maximálně 300 miligramů cholesterolu denně, přibližně 20% bílkovin, 40% sacharidů a 40% tuků. Studie prokázala, že během osmi týdnů užívání psyllia se hladina „dobrého“ cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů – HDL – snížila o 14,8% a dokonce hladina „špatného“ cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů – LDL – se snížila až o 20,2% . Celkový poměr hladiny LDL cholesterolu k HDL cholesterolu se snížil o 14,8% v porovnání se základními hodnotami.

Jiná studie publikovaná v prestižním časopise The Journal of The American Medical Association (JAMA) zaměřeném na biomedicínské vědy zkoumala účinky psyllia na lidech s mírnou až středně vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Tato studie zjistila, že psyllium dokázalo snížit hladinu „špatného“ cholesterolu – LDL – o 8,2%, což jasně dokazuje schopnost psyllia snížit cholesterol v krvi přírodním a přirozeným způsobem.

3. POMÁHÁ KONTROLOVAT A UPRAVOVAT HLADINU CUKRU V KRVI

Dostatečný přísun vlákniny zajišťuje udržovat optimální glykemickou rovnováhu v těle, což je důležité pro diabetiky, nebo může posloužit jako prevence cukrovky. Podle jedné studie hodnotící účinky vlákniny obsažené v psylliu na hladinu lipidů (tuků) a glukózy (hladinu cukru v krvi) u pacientů s diabetem typu II, každodenní užívání psyllia pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi bez vedlejších negativních účinků. Jiná studie vyšla s dosti podobnými výsledky, což dokazuje, že psyllium je rozumná volba jak udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou a rovněž při přirozené léčbě diabetu.

4. ZLEPŠUJE ZDRAVÍ SRDCE A UPRAVUJE KREVNÍ TLAK

Užíváním super-potraviny s vysokým obsahem vlákniny jakou je psyllium, snižujeme riziko srdečních onemocnění. Strava bohatá na rozpustnou vlákninu udržuje hladinu triglyceridů pod kontrolou, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Studie European Journal of Clinical Nutrition (EJCN) hodnotila účinky psyllia u pacientů s diabetem typu II a zjistila, že psyllium nejen optimalizuje hladinu cukru v krvi, ale také snižuje riziko koronárních onemocnění srdce.

Jitrocel Indický upravuje hypertenzi nebo vysoký krevní tlak, které mají přímý negativní vliv na zdraví srdce. Hypertenze je definíciakrvného tlaku, kdy jeho hodnota stoupne nad hodnotu přiměřenou věku, respektivě když hodnota krevního tlaku dosahuje 160/95 mmHg. Postihuje 30 procent populace a jedním z hlavních způsobů prevence hypertenze je zdravá vyvážená strava. V randomizované testu, po šesti měsících podávání psyllia jako doplněk stravy se výrazně snížil systolický i diastolický krevní tlak u lidí s vysokou hypertenzí.

5. PŘIROZENÉ ŘÍZENÍ HMOTNOSTI

Obezita patří v dnešní společnosti mezi nejčastější problém, který postihuje všechny věkové kategorie. Vede k mnoha závažným zdravotním problémům, včetně cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění, nemluvě o negativním dopadu na kosti a klouby. Psyllium patří mezi seznam léčivých rostlin, které mají prokazatelný a výrazný vliv na přirozené a zdravé snížení hmotnosti. Vzhledem k jeho schopnosti zvětšit svůj objem až 40-násobně, poskytuje pocit sytosti, což nám může pomoci při přejídání a přirozené léčbě obezity.

Osemení psyllia pozitivně ovlivňuje tělesný proces přirozené eliminace nadváhy a obezity i vzhledem k tomu, že přispívá k pravidelnějšímu a častějšímu vylučování odpadů z těla. Studie zveřejněná v roce 2007 v lékařském časopise Clinical and Experimental Hypertension, který se zabývá všemi aspekty hypertenze u lidech a zvířatech, poukazuje na to, že užívání psyllia během šesti měsíců vedlo ke snížení indexu tělesné hmotnosti.

Užívání psyllia krátce před nebo během jídla, pomůže velmi efektivně a rychle k úbytku hmotnosti a to zcela přirozenou cestou. Přiřazení funkční rozpustné vlákniny, jakou je psyllium DiatomPlus k redukční dietě na snížení tělesné hmotnosti, by mělo být považováno za nástroj pro zvýšení úspěchu.

HISTORIE A ZAJÍMAVÁ FAKTA

Psyllium DiatomPlus je skvělá přírodní alternativa k lepku, xanthanové gumě a jiným zdraví škodlivým a drahým přísadám používaných při pečení. Jelikož psyllium je rozpustná vláknina, přidáním do tekutiny se stává želatinou a lepkavou hmotou. Jednoduchým přidáním psyllia do těsta, ne více než 5%, zlepšíte vlastnosti pečeného chleba, což je praxe, která je využívána mnohými pekaři už i u nás.

Pokud se rozhodnete použít psyllium při pečení, je třeba zahrnout do receptury dodatečnou tekutinu, abyste kompenzovali schopnost psyllia absorbovat vodu. Je dobrý nápad nechat těsto několik minut odležet, nechat psyllium pracovat, a následně přidat odpovídající množství tekutiny potřebné pro získání požadované konzistence. Psyllium může být použito při výrobě cereálií, chleba, těstovin a podobně. Dobré nápady najdete například i u nás pod odkazem ZDRAVÉ RECEPTY, kam pravidelně přidáváme nové nápady a výborné věci.

Konzumace rozpustné vlákniny pomáhá zmírnit příznaky dráždivého tračníku (IBS), průjmu a zácpy. V případě přetrvávajících problémech se svého lékaře a to i tehdy, pokud trpíte syndrom dráždivého tračníku a chtěli byste psyllium přiřadit ke své IBS dietě. Rovněž se prokázalo, že psyllium je užitečné v případě Crohnovy choroby a s ní související ulcerórzní kolitidy, které patří do širší skupiny nazývané zánětlivá onemocnění střev – IBD (inflammatory bowel disease). Působivý výzkum ukázal, že psyllium bylo stejně účinné jako lék „Mesalamine“, který se předepisuje pacientům s ulcerovou kolitidou.

PSYLLIUM DIATOMPLUS – KDE HO NAJDETE A JAK HO POUŽÍVAT

Psyllium obvykle dostanete v různých formách v jakémkoliv obchodě se zdravou výživou, doplňky stravy, bio potravinami, lékárnách a mnoha online obchodech v různých kvalitách a za různé ceny. Můžete si koupit psyllium Husk (očištěné celé obaly semen) nebo psyllium powder (psyllium prášek). Někteří lidé upřednostňují celé obaly semen psyllia z důvodu vyšší efektivity zejména v případě zácpy a průjmu, jiní zas dávají přednost psylliu ve formě prášku. Ten se vyrábí rozemletím celých šupin na jemný prášek tak, aby byl gel v konečném důsledku jemnější a méně zrnitý. Podobně jako lněná semínka, je to spíše věc osobní preference. Ať tak nebo onak, vždy při nákupu psyllia věnujte velkou pozornost tomu, aby bylo 100% čisté, což znamená, že neobsahuje lepek – gluten, cukr, umělá dochucovadla, umělá barviva a přísady.

Psyllium DiatomPlus doporučujeme užívat následovně:

Děti 6-12: Jedna čajová lžička jeden až třikrát denně.

Dospělí a děti starší 12 let: Jednu polévkovou lžíci rozmícháme v 3 decilitrech libovolného nápoje (voda, džus, rostlinné mléko atd.) A užíváme 1 až 3x denně.

Dětem do 6 let se psyllium v ​​žádné formě nedoporučuje podávat.

Jakmile se psyllium smíchá s tekutinou, zahustí se do gelové konzistence (což je normální) a mělo by se ihned spotřebovat. Pokud by konzistence byla příliš hustá, jednoduše přidejte více tekutiny. Jedna polévková lžíce očištěných semen přibližně odpovídá jedné čajové lžičce prášku. V obou případech jedna doporučená dávka obsahuje přibližně 15-30 kalorií a 4,5 až 6 gramů vlákniny. Psyllium si také můžete koupit ve formě kapslí. Množství psyllia na jednu tobolku se v jednotlivých společnostech liší, ale standardně jedna tobolka obsahuje přibližně 500 až 625 miligramů psyllia. V případě kapslí podle pokynů na obalu.

Nejlepší a také doporučený způsob jak začít s užíváním psyllia je ten, že začnete s jednou doporučenou dávkou denně a postupně zvyšujete až na tři dávky za den, aby se tělo mělo čas přizpůsobit. Pokud dochází k nadýmání, snižte dávky dokud se systém neupraví. Pro dosažení maximálních výsledků se doporučuje psyllium užívat nepřetržitě tak dlouho, jak je potřeba. Psyllium skladujte při pokojové teplotě mimo dosah tepla a světla v dobře uzavřené nádobě, aby bylo chráněno před vlhkostí.

Možné nežádoucí účinky psyllia

Během užívání psyllia mějte na paměti, že absorbuje vodu. Nezapomínejte na pitný režim a zajistěte svému tělu dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Někdy se stává, že při nadměrné konzumaci psyllia dochází k trávicím potížím, především z důvodu dehydratace organismu, a proto pokud užíváte psyllium, klíčový je právě pitný režim.

Často se nás zákazníci ptají, zda se mohou předávkovat vlákninou. Obecně platí, pokud to přeženete, vaše tělo vám to dá najevo formou pocitu přejedení se jako při jídle, nebo formou nadýmání. Psyllium bez užívání s dostatečným množstvím vody se může zaseknout v hrdle stejně tak, jako každá jiná suchá potravina a způsobit zablokování až dušení. Vždy se ujistěte, že psyllium užíváte s dostatečným množstvím tekutiny a po ruce máte vodu navíc, pokud by to bylo nutné. Psyllium se nedoporučuje užívat, pokud jste někdy měli nebo máte zúžený jícen, vředy na jícnu, nebo jakékoliv jiné potíže s polykáním. Psyllium Husk – šupiny nepoužívejte ani v případě pokud máte v střevech křeče.

Stejně jako u všech doplňcích stravy, neužívejte psyllium jednu až dvě hodiny před nebo po užití předepsaného léku lékařem. Pokud užíváte nějaké léky na předpis, nebo jste pod lékařskou péčí, vždy se poraďte s lékařem ještě před užíváním psyllia.

Zanechať komentár