Bazalková semínka a jejich vliv na naše zdraví

Bazalková semínka z bazalky sladké vám pomohou zhubnout, posílí vlasy ale i upraví krevní tlak.

Bazalková semínka patří k jedním z nejnovějších trendů v západních zemích a to přesto, že se tradičně používají v ayurvédské a čínské medicíně již tisíce let. Konzumace bazalkových semínek má skutečně působivý vliv na naše zdraví, ale ještě před tím než se stanou součástí naší zdravé životosprávy, je důležité znát jejich původ, jakož i potenciální využití a případné vedlejší účinky.

Co jsou bazalková semínka?

Nápoj s bazalkou

 

Bazalková semínka jsou v podstatě semena bazalky sladké a její botanický název je Ocimum basilicum. Bazalka sladká patří mezi nejpopulárnější byliny. Globálně se využívá v gastronomii po celém světě jako bylinná přísada do nápojů, jídel a salátů. Semena této rostliny jsou často přehlíženy přesto, že mají bohatou koncentraci silných sloučenin a účinných látek. Ti mají velký pozitivní vliv na lidské zdraví.

Mezi klíčové aktivní složky bazalkových semen patří vláknina, vitamin K, železo, bílkoviny, fytochemikálie, polyfenolické sloučeniny, orientin, Vicentina a další antioxidanty.

Bazalková semínka můžete znát i pod názvy sabja, tukmaria nebo tukmalanga a jsou velmi oblíbené v kuchyních některých kultur, kde jsou podávány zejména jako doplněk k nápojům a dezertům. Berte však na vědomí, že jde o semena bazalky sladké a ne o svatou bazalku, semena této odrůdy bazalky se standardně nekonzumují. Semena bazalky jsou celé černé a mají tvar slzy, když jsou vysušené jsou zhruba velké jako chia semínka o kterých si napíšeme v jiném článku. Zatímco se semena bazalky běžně na mnoha místech nenacházejí, jejich potenciální přínos pro zdraví způsobuje neustále zvyšující se zájem. Dnes je už běžně dostanete v každém obchodě se zdravou výživou a přírodními potravinami.

Koupit >>> ZDE

Zdravotní výhody bazalkových semínek

Semínka

Mezi nejvýznamnější přínosy semen bazalky sladké patří jejich schopnost zlepšit trávení. Pomáhá při redukčních dietách, zlepšuje vzhled pokožky a posiluje vlasy. Reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje teplotu těla, zmírňuje stres, přispívá k posílení kostí a kloubů. Snižuje krevní tlak, zlepšuje zrak, mírní zánět, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí jako prevence proti určitým infekcím.

Péče o pokožku a pleť

Bazalková semena obsahují tak působivou koncentraci antioxidantů a flavonoidů, že jsou schopny zlepšit stav pokožky a stimulovat růst nových buněk. Antioxidanty jsou schopny vyvrátit účinky volných radikálů. Ty mohou způsobit oxidační stres a nakonec vést k buněčné mutaci, což má za následek vrásky a stařecké skvrny. Pravidelné užívání semen z bazalky může redukovat vzhled těchto známek, jakož i jizvy a působit jako látka proti stárnutí.

Péče o vlasy

S významnou hladinou železa a různých antioxidantů včetně vitamínu K, mohou bazalková semena stimulovat růst vlasů a zabránit jejich předčasnému vypadávání. Železo má zásadní význam při cirkulaci krve do pokožky hlavy a je také nezbytný při tvorbě silných vlasů. Antioxidanty v semenech bazalky sladké pomáhají předcházet zánětu a oxidačnímu stresu na pokožce hlavy, což často vede k vypadávání vlasů.

Hubnutí

Bazalková semena mají extrémně vysoký obsah vlákniny, která pracuje na hromadění stolice, což vyvolává pocit sytosti a zabraňuje přejídání. Kromě toho, po konzumaci Bazalková semena nabobtnají až 20-násobně oproti své původní velikosti, fyzicky vás naplní a uspokojí vaši chuť k jídlu. Tento proces vám pomůže mnohem jednodušší zvládnout a vyhnout se potřebě rychlého vysokokalorické občerstvení.

Koupit >>> ZDE

Cholesterol v krvi

Studie prokázaly, že semena z bazalky jsou přímo spojené s poklesem hladiny špatného cholesterolu – LDL, což znamená nižší riziko aterosklerózy a ukládání plaků v tepnách a cévách. Tímto se také sníží riziko srdečního infarktu a mozkové příhody.

Krevní tlak

Hladina draslíku v semenech bazalky je dostatečně vysoká na to, aby měla přímý vliv na krevní tlak. Draslík uvolňuje napětí v tepnách a cévách, čímž se snižuje napětí na celý kardiovaskulární systém.

Podpora zdraví kostí

S různorodým zastoupením minerálů v semenech bazalky, včetně železa, draslíku, mědi, vápníku, manganu a hořčíku, pravidelné konzumování bazalkových semínek pomáhá zlepšit hustotu minerálů v kostech. Tím se snižuje riziko vzniku osteoporózy, čímž se během stárnutí budete cítit mladý a silný.

Prevence nemocí

Semena bazalky obsahují pozoruhodné množství vitaminu A a další antioxidanty, které pomáhají snižovat oxidační stres a chronický zánět v těle, čímž se snižuje tlak na imunitní systém a zabraňuje se mnohým patogenním infekcím a nemocem. Různá chronická onemocnění jsou většinou způsobeny přebytkem volných radikálů v těle. Ty jsou potlačovány doplňky stravy s obsahem semínek z bazalky sladké.

Regulace cukru v krvi

Množství studií ukázalo, že aktivní složky, jakou je například vláknina nacházející se v semenech bazalky, jsou schopny kontrolovat hladinu cukru v krvi. Pro pacienty trpící cukrovkou je kontrola hladiny cukru v krvi, inzulínu a glukózy, smrtelně důležitým faktorem. Pro tyto pacienty jsou semínka bazalky obrovským přínosem. Sklenice čisté vody ráno s bazalkovými semeny může zlepšit citlivost na inzulín během celého dne.

Efekt chladení

V mnoha asijských zemích jsou semena bazalky populární i díky svým chladícím účinkům, protože pomáhají udržovat nápoje studené a v podstatě zklidňují žaludek. I když jde o nejasný a svévolný zdravotní přínos, faktem zůstává, že bazalková semínka se podávají při horečkách a zánětech. Při těchto stavech se chladící efekt bazalkových semínek projevuje nejvýrazněji.

Uvolňuje stres

Pokud vaše mysl „přetéká“ a hladina stresu nadále stoupá, sklenici vody se semínky bazalky může být jednoduché a rychlé řešení. Pravidelná konzumace bazalkových semen může být řešením také při depresích, zvýšením nálady a potlačením stresových hormonů v těle.

Zlepšení zraku

Semena bazalky vykazují pozoruhodné množství vitamínu A. Často jsou doporučovány lidem s oslabeným zrakem a vysokým stupněm oxidačního stresu. Vitamín A působí v sítnici jako silný antioxidant. Zabraňuje vzniku katarakty a zpomaluje nástup makulární degenerace.

Zbavte se bolesti

Pokud jde o nemoci jako artritida, dna, bolesti hlavy a syndrom dráždivého tračníku (IBS), je známo, že bazalková semínka snižují závažnost těchto epizod a poměrně rychle uleví od bolesti. Zabráněním uvolňování prozánětlivých sloučenin a cytokinů aktivní složky v bazalkových semenech hrají aktivní roli v mnoha běžných zdravotních podmínkách.

Využití bazalkových semen v kuchyni

Primárně se bazalková semínka ve většině asijských kuchyní využívají k zahušťování určitých nápojů, od ovocných či zeleninových mixů až po různé koktejly a smoothies.

Když ponoříte semena bazalky do vody nebo jiné kapaliny, nabobtnají až 20x, stanou se želatinovými a měkkými, čímž nejen výborně zahušťují nápoje, ale výrazně se zvyšuje i jejich výživový potenciál.

Bazalková semínka mohou být také zahrnuty do mražených dezertů a zmrzlin nebo rostlinných mléčných koktejlů. Mají jemnou a nepálivý chuť, která nijak nezasahuje do jiných chutí. Za těchto okolností jsou primárně zahrnuty v sladkých potravinách a nápojích.

Je velmi jednoduché připravit si takový výborný nápoj i doma:

Jednoduše přidejte půl šálku bazalkových semínek do předem připraveného rostlinného mléčného mixu (milk shake), nebo je jen nasypte do sklenice s ovocnou šťávou a máte připravenou nadupanou nutriční bombu 🙂

Můžete vyzkoušet posypat bazalkovými semínky váš zeleninový salát, jsou výborné do polévek, rostlinných jogurtů nebo těstovinových jídel.

Nicméně nejjednodušší způsob, jak konzumovat semena bazalky, je přidat 1/2 šálku semínek do plného sklenice čisté vody. Semena nabobtnají zhruba na 10 až 30-násobek jejich původního objemu. Tím uvolní více antioxidantů a živin, což je mnohem zdravější než je konzumovat vysušené.

Vedlejší účinky bazalkových semínek

Semínka bazalky sladké nabízejí lidem velké množství zdravotních přínosů v různých směrech. Spolu s nimi však i několik nežádoucích účinků, které představují riziko dušení nebo potenciálně výkyvy hormonů.

Těhotné ženy:

Jedním z vedlejších účinků semen bazalky je jejich potenciální vliv na hladinu estrogenu v těle. Toto může být nebezpečné pro těhotné ženy, protože může stimulovat menstruaci, což může mít za následek komplikace pro dítě.

Problémy štítné žlázy:

Lidé s poruchami štítné žlázy a jinými hormonálními problémy, by se před užíváním bazalkových semínek měli poradit se svým lékařem.

Nebezpečí udušení:

V důsledku účinku vody a kapalin na tyto semena může nesprávný poměr kapaliny k semenům vést ke vzniku velkého želatinového shluku, který může být těžko polykatelný. Z tohoto důvodu se semena bazalky nedoporučují užívat osobám s problémy s polykáním, malým dětem nebo seniorům s problémy s polykáním.

Koupit >>> ZDE https://www.diatomplus.cz/bazalkova-seminka/

Napsat komentář