Jak vypudit cizopasné červy pomocí mrkve

Mrkev a její využití při odčervování

Každý kdo chová zvířata, tak kromě péče zajišťuje i odčervování a proč by člověk měl být vyjímka? Téma parazitů lidé zbytečně opomíjejí. Paraziti mohou za mnoho zdravotních komplikací u zvířat tak proč ne u lidí.

Tak a podíváme se na mrkev. Již v roce 1563 popisuje Mattioli (významný renesanční lékař a botanik italského původu) účinky mrkve. Jsou dobré proti svědění v těle, přinášejí chuť k jídlu i k manželskému činění vyhánějí moč a kámen.

Mrkev se cenila jako všeoběcně posilující prostředek. Naši předci používali mrkev i proti roupům. A jak vlastně působí mrkev na parazity? Silice obsažena v mrkvi působí na svalovinu roupů a škrkavek. To jsou nejčastěji se vyskytující se paraziti v lidských útrobách.

Vermifuga

Červi se díky silicím takzvaně nabudí, stále rychleji a rychleji se začnou hýbat a začínají prchat směrem k východu. Tomuto se říká Vermifuga,  to jest vyhánění červů.

Pokud se v  užívání šťávy dále pokračuje koncentrace silice stoupá a červy ochrnou. Tak sou snadněji vypuzeny a nekladou již odpor.

Mrkev patří jistě mezi nejšetrnější odčervovací metody proti roupům, škrkavkám vyskytujícím se v dolní části tlustého střeva. Během kůry s mrkvovou šťávou je třeba udržovat vše v čistotě, zárodky roupů ulpívají v okolí řitního otvoru, když se tedy děti škrábou na zadečku.

Hygiena

Kvůli svědění se dostanou zárodky za nehty a při stravovavání, cucání prstů se mohou opět kontaminovat parazitami, cestou přes ústa do střeva. Proto dbejte na dostatečnou hygienu a pečlivě si omývat ruce, ovoce i zeleninu.

Mrkev by se měla před odšťavěním očistit od parazitů a to tak, že se na cca 10 sekund ponoří do slané vařící vody. Zárodky parazitů se zničí a mrkev zůstane čerstvá.

Kůra na odčervení

Kůra na odčervení pomocí mrkve trvá dva dny. Dítěti se podává tolik strouhané mrkve a šťávy kolik sní a vypije. Po té se pokračuje pitím šťávy a to 1/4 litru denně, ráno ke snídani po několik týdnů.

Dalším šetrným odčervovadlem je křemelina. Jak se dá použít při odčervování domácích i takzvaně hospodářských  zvířat se dočtete zde: https://www.kremelina.eu/kremelina-a-zvirata/

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář