Příčiny a řešení vypadávání vlasů. Podle výzkumu Americké asociace pro vypadávání vlasů (AHLA) mají dva ze tří mužů ve věku kolem 35 let zkušenost s řídnutím vlasů či s plešatostí. Ve věku kolem padesátky jsou čísla ještě vyšší. Celá čtvrtina mužů se navíc s plešatěním poprvé potýká již krátce po dvacítce.
Existuje překvapivě rozšířená představa, že lidé bez vlasů se se svým stavem dříve či později smíří, neboť neexistuje spolehlivá cesta, jak řídnutí a plešatění zastavit. Není tomu tak. Mnohým z nich postupné plešatění snižuje sebevědomí a hledají všemožná řešení, jak se s nastalou situací vypořádat.
Prozatím byla řeč jen o mužích, bohužel až 40 % populace trpící vypadáváním vlasů jsou právě ženy. Zatímco plešatých či plešatících mužů potkáváme řadu, u žen toto číslo – z více než pochopitelných důvodů – klesá. Ty jsou pak nuceny hledat alternativní řešení (speciální kosmetické přípravky či ošetření, případně velmi drahé paruky).
PROČ PLEŠATÍME A JAKÉ JSOU PŘÍČINY?
Ačkoliv příčin vypadávání vlasů a plašatosti může být celá řada, německá studie zjistila, že tou nejčastější z nich jsou geny. Pokud vás tedy zajímá, zda budete při stárnutí postupně plešatět, podívejte se na svou matku (případně na jejího otce). Geny však nejsou jediným důvodem, proč k plešatění dochází.
Existuje řada dalších faktorů, které plešatění způsobují a které – na rozdíl od genetické výbavy – dokážeme ovlivnit:
NEDOSTATEK OXIDU KŘEMIČITÉHO
Oxid křemičitý tvoří základní strukturu našich vlasů. Jeho nedostatek tak může kvalitu vlasů výrazně poškodit nebo dokonce zcela zastavit jejich růst. Z tohoto důvodu bývá oxid křemičitý přítomen ve velké většině doplňků pro růst vlasů (ale i nehtů či doplňků pro krásnější pleť). Kromě doplňků stravy můžete oxid křemičitý užívat přímo, a to například ve formě křemeliny.
NEDOSTATEK BÍLKOVIN
Bílkoviny jsou nepostradatelnou součástí naší stravy. Pokud jich tělo nemá dostatek, ovlivňuje to mnohé tělesné procesy včetně růstu vlasů. Nedostatek proteinů přitom na vlasech poznáte poměrně snadno. Nejdřív se začnou třepit, lámat a téměř se zastaví jejich růst. Potom začnou vypadávat. Na bílkoviny je bohatá moringa.
NEDOSTATEK ŽELEZA
Nízký obsah železa v krvi brání tělu vstřebat dostatek živin, které potřebuje a které jsou nepostradatelné také pro vlasy. Řešením proto může být vyvážená strava bohatá na železo. Které lze efektivně doplnit moringou.
PROBLÉMY SE ŠTÍTNOU ŽLÁZOU
Padání vlasů může být spojeno také se štítnou žlázou. Pokud víte, že se se špatně fungující štítnou žlázou potýkáte, a zároveň vám začínají nápadně řídnout vlasy, optejte se svého ošetřujícího lékaře. Možná mezi obojím najdete spojitost.
TĚHOTENSTVÍ
Během těhotenství dochází ke zvýšené produkci hormonů a zároveň je tělo vystaveno velkému fyzickému stresu. Obojí může vést k padání vlasů. V tomto případě se však jedná o dočasný stav, který pravděpodobně po porodu odezní.
PŘEBYTEK VITAMÍNU A
Většinou nás lékaři upozorňují, že problematický je nedostatek vitamínů spíše než jejich přebytek. Bohužel v případě vitamínu A to neplatí a jeho nadměrný příjem (například při konzumaci velkého množství brambor, mrkve nebo některých druhů ovoce) může kromě intenzivní bolesti hlavy, loupání kůže, zvracení nebo dehydratace způsobit také vypadávání vlasů.
JAK Z TOHO VEN?
Jak vidíte, existuje mnoho důvodů, proč vlasy vypadávají. S některými se bohužel vypořádat nemůžeme (genetika), s jinými však ano. Na trhu existuje řada produktů, které se prezentují jako všelék na řídnutí vlasů, avšak jen málo z nich skutečně se stavem vašich vlasů dokáží pohnout.
Obecně platí, že velkou roli hraje výživa a to, co do těla investujete. Nejlepší cestou za kvalitními vlasy je proto tělu dodávat kvalitní stravu a látky, které potřebuje.