Prosinec

HÝČKEJME SVÉ TLUSTÉ STŘEVO A PLÍCE

Tlusté střevo, plíce a jejich zatížení v prosinci podle tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína nás učí, že v  prosinci je nejvíce ohroženo tlusté střevo, které je stejně jako plíce elementem kovu. Tlusté střevo je zakončením našeho trávicího systému a odvádí odpad z těla. Musíme tedy dbát na jeho čistotu a aby správně fungovalo. A v tom nám hravě pomůže křemelina. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí, nejhlubších obav, stinných stránek a strachů.

Trpíte zácpou?

Tak zvyšte na talíři objem zeleniny. Doplňujte dostatek čisté vody (nejlépe upravenou osmózou). Pravidelný pohyb ať již v tělocvičně nebo na procházce, zajistí zdravý pohyb střev. Aloe Vera pomáhá při zácpě a detoxikaci těla přes trávicí trakt.

Pokud trpíte průjmy jezte pečená jídla v troubě, aby se střevo spíš vysušovalo a omezte dočasně zeleninu.
Mimořádně vhodné pro rovnováhu tlustého střeva je lněné semínko, které můžete přes noc namočit do vody a ráno vypít i se slizem.

Podívámeli se na pár dysbalancí souvisejících s tlustým střevem, pak jsou to: bílé skvrny či plíseň na nehtech, ekzém, bradavice, artritida, deformace ukazováků, tenisový či golfový loket, poruchy čichu, krvácení z nosu nebo jeho svědění, bolesti nohou, nadváha, zácpa, průjem, bolesti zubů, záněty dásní, bolesti hlavy. Jeho přetížení souvisí s plicními chorobami, změny na kůži jako je akné, exémy atd.

Pokud je tlusté střevo v pořádku, každý den mezi 5 až 7 hodinou ranní bychom měli vyměšovat dobře formovanou stolici.

Jak se stravovat? V jednoduchosti je síla.V každém případě je nutné vyřadit uzeniny, sladkosti a cukr, mléčné výrobky, bílou mouku a všechny chemicky upravované potraviny. Jezte především obiloviny (rýži, jáhly, pohanku) kořenovou zeleninu, mléčně kvašenou zeleninu-mléčné kvašení zeleninu obohacuje o vitamin C, četné enzymy, samozřejmě o kyselinu mléčnou a laktobacily, to vše zlepšuje naše trávení a tedy využití všech živin. Tak často zmiňovaná imunita organismu má v přirozeně prokvašené zelenině skvělého spojence, působí totiž symbioticky na osídlení našeho střeva.

PICKLES s červenou řepou a cibulí

Potřebujete 5 hlav červené řepy, 1 cibuli, kousek křenu,mořskou sůl a to na 1kg/1 čajová lžička.

Jak na to?

Očistěte červenou řepu (nejlépe domácí produkce) a nastrouhejte na hrubo, cibuli nakrájejte na jemno, taktéž křen, vše promíchejte a přidejte mořskou nebo himalájskou růžovou sůl. Do umyté keramické nádoby nebo sklenice napěchujte zeleninu a zatižte, my máme takový praktický oválný kámen. Nechte kvasit 3 až 5 dní při pokojové teplotě a po té konzumujte jak je libo.

Nezapomeňte, že oslabené a špinavé tlusté střevo se nám okamžitě ukazuje na stavu naší dýchací soustavy a imunitě, která souvisí i s naší chytlavostí na virózy. Pokud máte jakékoliv alergické obtíže, dejte si do pořádku tlusté střevo. Párovým orgánem tlustého střeva jsou plíce.

Afirmace tlustého střeva: Snadno se zbavuji toho, co už nepotřebuji. Minulost je pryč a já jsem svobodný/á.

Napsat komentář