Ašvaganda (Withania Somnifera)

Ašvaganda a 12 klíčových výhod jejího užívání.

Ašvaganda se v ájurvédské medicíně používá již od starověku na širokou škálu onemocnění a využívána je především pro své velmi dobře známé posilující a regenerativní účinky. Ve starobilém indickém jazyce sanskrt ašvaganda znamená „vůně koně“, což naznačuje, že bylina má potenciál dodat sílu mladého hřebce. Často se uvádí, že kořen ašvagandy připomíná vůní konský pot.

Tradičně se ašvaganda předepisuje jako nervové tonikum a adaptogen, které pomáhá tělu přizpůsobit se různým emocionálním a fyzickým stresorům a v Indii se používá více než 5000 let pro různé zdravotní potíže. Mezi ně můžeme zařadit například podporu plodnosti a početí potomka, což je často spojeno s mentálním stavem jednoho nebo druhého partnera. Slabost a vyčerpanost ve stáří, revmatismus, zácpa, nespavost, nervové stavy, stres, bolest hlavy, zánět kloubů, parazity, hormonální nerovnováha a mnohem více. Pasta vyrobená z pomletého kořene ašvagandy se aplikuje lokálně k léčení vředů, oparů a různých kožních podráždění pokožky a infekcí.

Ašvaganda pomáhá lidem posílit imunitní systém po nemoci, chemoterapii nebo chururgickém zákroku. Je to vysoce účinný lék na snížení stresu a úzkosti snížením hladin kortizolu a napodobením inhibičního neurotransmiteru GABA.

Asvaganda-DiatomPlus

Ašvaganda

Podporuje také normální činnost kardiovaskulárního, reprodukčního ( afrodiziakum) a dýchacího systému.

Indický ženšen je vysoce ceněné přírodní afrodiziakum stimulující libido a zvyšující sexuální apetit u mužů i žen. Zvyšuje sexuální vitalitu a prodlužuje erekci. Také má pozitivní účinky na plodnost, imunitní a cévní systém. asto označována jako „indický ženšen“ díky svým regeneračním vlastnostem, byť botanicky, ženšen a ashwagandha spolu nesouvisí.

Ašvaganda je zaoblený keř s oválnými listy, žlutými květy a malými červenými plody o velikosti rozinek. Pochází ze suchých oblastí Indie, severní Afriky a středního východu, ale dnes se již pěstuje i v mírném podnebí.

Proč užívat ašvagandu?

Je vám některý z uvedených symptomů povědomý?

 • Stres
 • Únava
 • Koncentrace potíží
 • Slabá paměť
 • Problémy se spánkem
 • Nízké libido
 • Časté onemocnění
 • Úzkost
 • Nízká vytrvalost (duševně nebo fyzicky)
 • Bolest kloubů
 • Neurologický stav

Indický ženšen může pomoci zmírnit tyto příznaky a podpořit energický a omlazující pocit pohody.

Ašvaganda – výhody a účinky

Ašvaganda obsahuje mnoho léčivých chemických složek, včetně asanolidů (steroidních laktonů), alkaloidů, cholinu, mastných kyselin, aminokyselin a celou řadu cukrů. Zatímco listy a ovoce mají cenné terapeutické vlastnosti, v bylinných přípravcích se nejčastěji využívá kořen rostliny.

Lékařský výzkumníci léta studovali ašvagandu s velkým zájmem a bylo ukončeno nejméně 200 studií o léčebných výhodách a účincích této rostliny.

Mezi klíčové zdravotní výhody ašvagandy patří:

 1. Chrání imunitní systém
 2. Pomáhá bojovat proti účinkům stresu
 3. Zlepšuje učení, paměť a reakční čas
 4. Snižuje úzkost a depresi, aniž by způsobovala ospalost
 5. Pomáhá snížit degeneraci mozkových buněk a zlepšit kognitivní funkce
 6. Stabilizuje hladinu cukru v krvi
 7. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
 8. Poskytuje protizánětlivé a analgetické účinky
 9. Obsahuje antimalarické vlastnosti
 10. Zvyšuje sexuální potenci
 11. Může být účinným protinádorovým činidlem
 12. Podporuje nový růst nervů

Ašvaganda jako Adaptogenní Bylina

V Ayurvédě existují specifické byliny s adaptogenními výhodami. Jjednou z nich je indický ženšen. Adaptogeny jsou látky (kombinace aminokyselin, vitamínů a bylin), které modulují vaši reakci na stres nebo měnící se prostředí. Adaptogeny pomáhají tělu vyrovnat se s vnějšími stresy, jako jsou toxiny v prostředí a vnitřní napětí, jako je úzkost a nespavost.

Jak začlenit ašvagandu do denní stravy

Podle Ayurvédské medicíny, naše tělo je tkané z jídla. Živiny, které požíváme, jsou metabolizovány do energie a informací, které vytvářejí naše buňky, tkáně a orgány. Každý den naše tělo potřebuje přijmout nezbytné vitamíny, minerály a další živiny k udržení křehké rovnováhy našeho těla.

Ašvaganda se tradičně konzumuje pomíchaná s medem, nebo jednoduše jednu čajovou lžičku rozmíchejte ve vodě, v aloe vera džusu, či jiném oblíbeném nápoji a vypijte. Pro jednodušší a pohodlnější užívání doporučujeme ašvagandu ve formě kapslí.

Doporučená denní dávka se pohybuje od 500 do 1000 miligramů denně. Pokud trpíte poruchami spánku nebo úzkostí, zamíchejte si před spaním do horkého mléka jednu čajovou lžičku prášku ašvagandy nebo užijte 2-4 kapsle.

Upozornění:

Máte-li jakékoli zdravotní problémy, vždy se poraďte se svým lékařem. Ašvaganda se nedoporučuje těhotným ženám.

Ašvaganda

Podporuje také normální činnost kardiovaskulárního, reprodukčního ( afrodiziakum) a dýchacího systému.

Napsat komentář