Tea Tree – Čajovník

Tea tree, známý také jako čajovník, je stálezelený strom původem z Austrálie, zejména z oblastí Nového Jižního Walesu a Queenslandu. Vědecký název této rostliny je Melaleuca alternifolia. Tea tree je významnou rostlinou pro lidovou medicínu a v kosmetickém průmyslu.

Historie používání tea tree sahá k původním obyvatelům Austrálie, kteří tuto rostlinu používali po staletí pro její léčivé vlastnosti. Byla používána k léčbě různých kožních onemocnění, ran a infekcí. Původní obyvatelé této oblasti, Aboriginci, vytvářeli z listů a větví čajovníku silné čaje nebo masti, které používali k léčení různých onemocnění a zranění.

V roce 1770 objevil britský mořeplavec James Cook tea tree během svých cest kolem Austrálie. Cook a jeho posádka zjistili, že Aboriginci používali listy čajovníku k přípravě nápoje, který působil proti kurdějím a skorbutu. Tato pozorování vedla k začátku zájmu Evropanů o léčebné vlastnosti tea tree.

V moderní době se tea tree stal oblíbeným přísadou v kosmetice a produktech péče o pleť a vlasy. Jeho antiseptické, antibakteriální, protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti jsou využívány ve formulacích šamponů, krémů, mastí, olejů a dalších kosmetických produktů.

Tea tree olej, extrahovaný z listů a větví čajovníku, je jedním z nejznámějších produktů z této rostliny. Používá se jako přírodní prostředek k léčbě akné, dermatitidy, lupénky, plísní nehtů a dalších kožních problémů. Díky svým mnohostranným vlastnostem získal tea tree oblibu po celém světě a je stále vyhledávanou léčivou rostlinou v moderní léčbě a kosmetice.

Čajovník je ceněným přírodním prostředkem v kosmetice a péči o pleť díky svým mnohastranným léčivým vlastnostem.

(Čajovník)

100% čistý přírodní produkt

Zde je několik způsobů, jak tea tree může být využit v kosmetických produktech a péči o pleť:

 1. Léčba akné: Čajovník má silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat záněty a léčit akné. Často se používá ve formě spot-on léčby na pupínky nebo přidáván do čisticích gelů a tonik.
 2. Kontrola nadměrného mazu: Pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, což je užitečné pro lidi s mastnou nebo problematickou pletí. Jeho astringentní účinky pomáhají vyčistit póry a snižovat lesk pleti.
 3. Léčba dermatitidy a ekzému: Čajovník je známý svými protizánětlivými vlastnostmi, které pomáhají uklidnit podrážděnou a svědivou pokožku. Používá se ve formě mastí, krémů nebo olejů k léčbě dermatitidy, ekzému nebo lupénky.
 4. Ošetření popraskaných nehtů a kůžiček: Olej můžete aplikovat na popraskané nehty a kůžičky, aby se zklidnily a zjemnily. Jeho antimikrobiální vlastnosti také pomáhají zabránit infekcím a podporují rychlejší hojení.
 5. Prevence a léčba plísní na nohou: Olej je účinný při léčbě plísní na nohou díky svým protiplísňovým vlastnostem. Můžete ho aplikovat přímo na postižené oblasti nebo přidán do nočních krémů a mastí určených pro tento účel.
 6. Přírodní dezinfekce: Můžete ho použit jako přírodní dezinfekční prostředek při léčbě řezných ran, oděrek a drobných kožních infekcí. Je to skvělá alternativa k tradičním dezinfekčním prostředkům.

Při používání tea tree v kosmetice a péči o pleť je důležité vzít v úvahu možné alergické reakce nebo podráždění, zejména u lidí s citlivou pokožkou. Je také doporučeno provést zkoušku na malé části pokožky před širokým použitím produktu.

Jak můžete využít olej z čajovníka v domácí kosmetice.

Zde jsou tři recepty na přírodní produkty pro péči o pleť:

1. Čistící obličejový gel:

 • ½ šálku tekutého neutrálního mýdla (např. tekutého castilského mýdla)
 • 1 lžička oleje
 • ½ šálku destilované vody
 • 1 lžička rostlinného oleje (např. amlový nebo moringový olej)

Smíchejte všechny ingredience ve sterilizované lahvičce s pumpičkou. Používejte tento čistící gel dvakrát denně k odstranění nečistot a přebytečného oleje z pokožky.

2. Antibakteriální tonikum na obličej:

 • ½ šálku destilované vody
 • 2 lžičky jablečného octa
 • 5–10 kapek oleje

Smíchejte všechny ingredience ve sterilizované lahvičce s rozprašovačem. Aplikujte tento tonikum na obličej po čištění pleti, aby se snížila přítomnost bakterií a zklidnily podrážděné oblasti.

3. Maska proti akné:

 • 2 lžičky zeleného jílu
 • 1–2 kapky oleje z čajovníka
 • 1 lžička medu
 • trochu vody (případně různého hydrolátu, jako je například rozmarýnový nebo levandulový hydrolát)

Smíchejte zelený jíl, tea tree olej a med dohromady, přidávejte postupně vodu nebo hydrolát, dokud nevznikne hladká pasta. Naneste masku na obličej a nechte působit 10–15 minut, poté opláchněte teplou vodou. Tato maska pomáhá čistit póry, snižovat záněty a léčit akné.

Tyto recepty jsou pouze základními směrnicemi a můžete si je upravovit podle svých preferencí a potřeb pleti. Před použitím nového produktu si vždy udělejte test na malé části pokožky, abyste se vyhnuli možným alergickým reakcím nebo podráždění.

(Čajovník)

100% čistý přírodní produkt

Tea tree olej může být užitečný i v péči o zvířata, zejména pokud jde o péči o jejich kůži a srst.

Zde jsou některé způsoby, jak lze tea tree olej použít v péči o zvířata:

 1. Šampon proti blechám a klíšťatům: Přidejte několik kapek oleje z čajovníka do přírodního šamponu pro psy nebo kočky. Olej má přirozené repelentní vlastnosti, které mohou pomoci odradit blechy a klíšťata.
 2. Léčba kožních infekcí: Pokud má vaše zvíře problémy s kožními infekcemi, můžete olej použit k léčbě postižených oblastí. Smíchejte několik kapek oleje s nosným olejem, jako je kokosový olej nebo jojobový olej, a aplikujte na postižené oblasti kůže.
 3. Odstraňovač zápachu: Olej z čajovníka se může použít jako přírodní odstraňovač zápachu v domácnosti pro zvířata. Smíchejte několik kapek oleje s vodou ve spreji a rozprašte na postižené oblasti, jako jsou postele nebo pelíšky.
 4. Léčba ušních infekcí: Olej můžete smíchát s nosným olejem a použit k léčbě ušních infekcí u psů a koček. Použijte sterilní vatový tampón k aplikaci oleje do uší a vyhledejte veterinární lékařskou péči, pokud se problém nezlepší.
 5. Prevence a léčba bleších kousnutí: Pokud vaše zvíře trpí svěděním způsobeným blešími kousnutími, můžete olej použit k utišení podrážděných oblastí kůže. Smíchejte olej s nosným olejem a aplikujte na postižené oblasti.

Používejte tea tree olej s opatrností u zvířat, zejména v koncentrované formě, protože příliš silná koncentrace může způsobit podráždění kůže. Před použitím tea tree oleje u vašeho zvířete se poraďte se svým veterinářem, zvláště pokud má zvíře nějaké zdravotní problémy nebo užívá jiné léky.

Napsat komentář