Ženšen – Ginseng

Kořen ženšenu

Latinský název: Panax ginseng
Lékopisný název: Ženšenový kořen
Ostatní jména: Asijský ženšen, Čínský ženšen, Korejský ženšen, Pravý ženšen

ginseng_3

Přehled

Ženšen je pomalu rostoucí vytrvalá bylina pocházející z horských lesů severovýchodní Číny, Koreje a dalekých východních oblastí Ruské federace.

V Číně se přirozený areál ženšenu rozprostírá od provincie Hebei po tři severovýchodní provincie Liaoning, Jilin a Heilongjiang. Ve velké míře se pěstuje v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Pohoří Changbai je údajně jedinou oblastí v Číně, kde se divoký ženšen stále vyskytuje přirozeně. Začíná kvést ve svém čtvrtém roce a kořenem trvá čtyři až šest let, než dosáhnou zralosti.

„Bílý“ kořen ženšenu (nezpracovaný) se někdy bělí a poté suší a „červený“ ženšen se připravuje z bílého ženšenu různými způsoby zpracování, jako je napařování čerstvého kořene před sušením. Existuje mnoho druhů a tříd ženšenu v závislosti na původu, zralosti kořenů, použitých částech kořene a způsobech přípravy nebo zpracování surovin.

Panax Ginseng

V Rusku panax ginseng pochází většinou z pěstování a částečně z povolené nebo nelegální sklizně ve volné přírodě. Divoký ženšen je uveden v Ruské červené knize pod chráněným statutem, a proto je jeho sběr a obchodování s ním podle ruských zákonů zakázáno. Podle čínského seznamu chráněných druhů podléhá ženšen ochranné kategorii 1, srovnatelné se statutem v Ruské federaci. V Číně, Severní a Jižní Koreji a Japonsku pochází ginseng z kultivovaných zdrojů.

Rodový název ženšenu Panax je odvozen z řeckého pan (vše) jakos (léčit), což znamená lék na všechno. Přepis slova gin (muž) seng (esence) je odvozen od čínského ideogramu pro „krystalizaci podstaty země do podoby člověka“. Terapeutické využití ženšenu bylo zaznamenáno v nejstarší komplexní materia medica, Shen Nongu Ben Cao Jing, napsané asi před dvěma tisíci lety.

V asijské medicíně se sušený ženšen používá jako tonikum k revitalizaci a doplnění životní energie (qi). Obvyklým účinkem doplnění qi není dodání energie jako kofein nebo amfetamin. Tradičně se používá jako pomůcka při rekonvalescenci a jako profylaktikum k budování odolnosti, snížení náchylnosti k nemocem.

ginseng-extrakt-kapsule-diatomplus

Jeho činnost je založena na účincích celého těla, což podporuje tradiční názor, že ženšen je tonikum, které dokáže oživit fungování organismu jako celku. V západní konvenční medicíně neexistuje ekvivalentní koncept nebo léčba. Multivitamíny se však používají podobným způsobem.

Ženšen v národních lékopisech

V tradiční čínské medicíně se obvykle předepisuje v kombinaci s jinými bylinami a užívá se ve formě vodního odvaru. Dnes je ženšen oficiální v národních lékopisech Rakouska, Číny, Francie, Německa, Japonska, Švýcarska a Ruska. Je třeba poznamenat, že v tradiční čínské medicíně se termín „slezina“ nekoreluje se západní anatomickou definicí sleziny, ale spíše s celým trávicím systémem, pokud jde o jeho funkce trávení, transportu a distribuce živin, průtoku krve a posilování vitální energie (qi). „Diabetes způsobený vnitřním teplem“ je specifický stav se symptomy včetně nadměrné žízně a močení a někdy doprovázený nadměrným jídlem.

V Německu je ženšen jednou z mála ekonomicky důležitých rostlinných drog uvedených samostatně ve statistice zahraničního obchodu. V roce 1992 Německo dovezlo 174,6 tun, zejména z Číny a Hongkongu. Značné množství kořenů má přidanou hodnotu v Německu a poté se vyváží většinou do Francie, Itálie a Argentiny. Ženšen je oficiální v německém lékopisu, schválený v monografiích Komise E a používaný v geriatrických lécích, v roborantech (povzbuzující a posilující léky) a tonizujících přípravcích. Komise E specifikuje práškové kořenové nebo čajové nálevy.

Ve Spojených státech amerických se používá samostatně a jako hlavní přísada do široké škály tonických, energetických a imunostimulačních doplňků stravy. Ve velké míře se používá také v bylinných čajích tradiční čínské medicíny a jiných tekutých nebo pevných formách, které pacientům předepisují licencovaní akupunkturisté a naturopatičtí lékaři. Během posledních padesáti let bylo o ženšeně publikováno množství vědeckých studií různé kvality.

Ženšen_ginseng_4

Moderní studie na lidech zkoumaly preventivní účinek Ženšenu na:

  • několik druhů rakoviny
  • jeho účinek na nově diagnostikovaných pacientů s diabetes mellitus nezávislých na inzulínu
  • jeho dlouhodobý imunologický účinek na pacienty s HIV
  • jeho schopnost léčit „nedostatek qi“ a syndrom stáze krve při koronární chorobě srdeční a angíně pectoris
  • jeho schopnost léčit onemocnění jater vyvolané hepatotoxinem u starších lidí
  • jeho účinek na buňkami zprostředkované imunitní funkce u zdravých dobrovolníků
  • jeho schopnost vyvolat vyšší imunitní odpověď při očkování proti chřipce
  • jeho vliv na krevní tlak u pacientů s hypertenzí
  • jeho vliv na alveolární makrofágy u pacientů trpících chronickou bronchitida
  • jeho schopnost léčit těžké chronické respirační d nemoci
  • jeho použití při léčbě funkční únavy
  • jeho schopnost zlepšit kvalitu života u osob vystavených vysokému stresu
  • jeho vliv na psychomotorickou výkonnost u zdravých dobrovolníků
  • jeho vliv na fyzickou výkonnost během cvičení
  • jeho schopnost léčit erektilní dysfunkci
  • jeho schopnost léčit mužskou neplodnost.
  • Některé klinické studie navrhly použití ženšenu k únavě a zlepšení fyzické a duševní výkonnosti.

Ženšen byl studován k léčbě:

  • cerebrovaskulární insuficience
  • psychofyzické astenie a depresivních symptomů
  • imunomodulace

Studie také zaznamenaly příznivé výsledky při léčbě postmenopauzálních symptomů a zlepšení atletického výkonu.

Přehled v populárním bulletinu vyvolal otázky týkající se designu a výsledků některých z těchto studií. Několik nedávných studií zaznamenalo negativní výsledky na zlepšení výkonu během aerobního cvičení a při sekundární léčbě geriatrických pacientů. Mnohé z klinických studií publikovaných ve vědecké literatuře byly provedeny na patentovaném extraktu z ginsengu standardizovaného na 4 % celkových ginsensenosidů.

Byly provedeny čtyři studie na měření účinku ženšenu na vytrvalost a vitalitu. Deset klinických studií se pokusilo zjistit, zda ženšen ovlivňuje fyzický stres a psychomotorické funkce. Dvě klinické studie zkoumaly deficity cerebrálního průtoku krve. Dvě studie farmakodynamiky měřily imunomodulační účinky, příjem kyslíku, dopingové látky v moči a hladiny glukózy v séru, cholesterolu a triglyceridů v séru.

Jedna placebem kontrolovaná studie zkoumala účinek ginsengu na nově diagnostikovaných pacientech s diabetes mellitus nezávislým na inzulínu (NIDDM). 36 pacientů s NIDDM (20 žen a 16 mužů) bylo přijato do pěti zdravotních středisek a byli léčeni osm týdnů. Pacienti byli randomizováni tak, aby užívali jednu tabletu denně obsahující 0 (placebo), 100 nebo 200 mg ženšenu, pravděpodobně extrakt, ale autoři neuvedli typ přípravku použitého ve studii (vyrábí Dansk Droge, Kodaň). Byly testovány účinky na psychofyzikální testy, měření glukózové rovnováhy, sérových lipidů, koncentrace aminoterminálního propeptidu (PIINP) a tělesné hmotnosti. Terapie ženšenem zlepšila náladu, zlepšila psychofyzickou výkonnost a snížila hladinu glukózy v krvi nalačno (FBG) a tělesnou hmotnost. Dávka 200 mg ženšenu zlepšila glykovaný hemoglobin, PIINP v séru a fyzickou aktivitu. Autoři došli k závěru, že ženšen může být užitečným terapeutickým doplňkem při léčbě NIDDM, ale protože účinný materiál nebyl dostatečně identifikován, je obtížné vyvodit z této studie smysluplné závěry.

ginseng-extrakt-kapsule-diatomplus

Na testování možných protirakovinných účinků jedna kontrolovaná studie provedená v Laboratoři experimentální patologie v nemocnici Korea Cancer Center Hospital s 1 987 páry subjektů zkoumala preventivní účinek příjmu ženšenu proti různým lidským rakovinám. V této studii měli účastníci, kteří užívali ženšen, snížené riziko rakoviny ve srovnání s uživateli. Bylo hlášeno snížení rizika se zvýšenou frekvencí a trváním užívání ženšenu, což ukazuje vztah mezi dávkou a odezvou. Preventivní účinek byl zaznamenán při požití čerstvého sušeného kořenového extraktu, bílého sušeného kořenového extraktu, práškového bílého sušeného kořene a červeného dušeného kořene. Jiné dávkové formy ženšenu testované v této studii neprokázaly snížení rizika rakoviny včetně čerstvého nakrájeného kořene, šťávy z čerstvého kořene a čaje z bílého kořene. Autoři došli k závěru, že jejich zjištění podporují názor, že pacienti, kteří užívají ženšen, mají snížené riziko většiny rakoviny v porovnání s těmi, kteří ho neužívají.

V následné prospektivní studii byly zkoumány orgánově nespecifické preventivní účinky ženšenu na rakovinu u 4 634 lidí starších 40 let, žijících v oblastech produkce ženšenu, od srpna 1987 do prosince 1992. Autoři došli k závěru, že jejich výsledky silně naznačují, že ženšen má orgánově nespecifický preventivní účinek proti rakovině, což poskytuje podporu pro předchozí studie případové kontroly.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Schválené moderní terapeutické aplikace ženšenu se zdají být všeobecně podpůrné na základě jeho historie používání v dobře zavedených systémech tradiční medicíny, rozsáhlých fytochemických výzkumech, farmakologických studiích na zvířatech a klinických studiích na lidech. Nedávné studie však nepodporují výsledky předchozích výzkumů. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala monografii hodnotící standardy a terapeutika asijského ženšenu.

Podle čínského a japonského lékopisu se ženšen musí skládat ze sušeného zralého kořene sklizeného na podzim s odstraněnými kořínky. Botanická identita musí být potvrzena chromatografií na tenké vrstvě (TLC), jakož i makroskopickými a mikroskopickými vyšetřeními a organoleptickými hodnocení. Německý lékopis vyžaduje nejméně 1,5 % celkových ginsenosidů vypočítaných jako ginsenosid Rg1, botanickou identifikaci pomocí TLC, makroskopické a mikroskopické vyšetření, organoleptické hodnocení a některé standardy kvantitativní čistoty. Švýcarský lékopis vyžaduje nejméně 2 % celkových ginsenosidů vypočítaných jako ginsenosid Rg1.

Ženšen_ginseng_4

Chemie a farmakologie

V Panax ginseng obsahuje komplexní směs biologicky aktivních složek, které tvoří triterpenové saponiny nazývané ginsenosidy. Kořen obsahuje významných 23% ginsenosidů, přičemž nejdůležitější kvantitativní zastoupené jsou Rg1, Rc, Rd, Rb1, Rb2 a Rb0.

Komise E uvedla, že v různých modelech stresu, jako je test imobilizace a test chladu, se odolnost hlodavců zvýšila. Uvádí se, že ženšen má účinky podobné hormonům a cholesterol, podporuje vazodilataci a působí jako anxiolytikum a antidepresivum. Podporují ochranu před radioaktivním zářením, poskytují odolnost na infekci, demonstrující antioxidační a protiúnavové účinky, zvýšení energetického metabolismu a snížení celkového cholesterolu a triglyceridů v plazmě při zvyšování hladin HDL.

Popis

Kořen ženšenu sestává ze sušeného hlavního a bočního kořene a kořenových vlásků. Kořen obsahuje nejméně 1,5 % ginsenosidů, počítaných jako ginsenosid Rg1.

Využití

Komise E schválila ženšen jako tonikum k povzbuzení a posílení v dobách únavy a slabosti nebo snížené pracovní schopnosti a koncentrace. Ženšen byl schválen také pro použití během rekonvalescence. Část monografie Světové zdravotnické organizace (WHO) o „použitích podporovaných klinickými údaji“ znovu potvrzuje použití schválené Komisí E: „používá se jako profylaktický a regenerační prostředek ke zlepšení duševních a fyzických schopností v případech slabosti, vyčerpání, únavy a ztrátě koncentrace a během rekonvalescence“ (WHO, 1999).

Kontraindikace

Hypertenze

Interakce s jinými léky

British Herbal Compendium kontraindikuje užívání ženšenu se stimulanty, včetně nadměrného užívání kofeinu. Monografie WHO uvádí dva případy interakce ženšenu s fenelzinem, inhibitorem monoaminooxidázy, přestože klinický význam této interakce ještě nebyl stanoven (WHO, 1999).

Vedlejší účinky

Není známo.

Použití během těhotenství a laktace

Komise E neuvádí žádná známá omezení týkající se používání ženšenu během těhotenství a laktace. Nebyly však provedeny kontrolované dlouhodobé studie bezpečnosti. WHO také zopakovala, že bezpečnost užívání ženšenu během těhotenství nebyla stanovena. Poznamenala, že ženšen není teratogenní (WHO, 1999).

Dávkování a podávání

Doporučené dávkování: 1-2 g kořene denně po dobu až tří měsíců; opakovaný kurz je možný.

Odvar: 1-2 g ve 150 ml vody.

Fluidextrakt 1:1 (g/ml): 1-2 ml.

Tinktura 1:5 (g/ml): 5-10 ml.

Standardizovaný extrakt (4 % celkových ginsenosidů): 100 mg dvakrát denně.

( Zdroj: https://www.herbalgram.org )

ginseng-extrakt-kapsule-diatomplus

Napsat komentář